
Cześć!
Po zarejestrowaniu się w serwisie marketingu e-mailowego możesz rozpocząć pracę nad swoją pierwszą kampanią.
Powiemy teraz, jak przyciągnąć uwagę klientów atrakcyjnym tematem wiadomości, jak utrzymać ich zainteresowanie zwięzłą i rzeczową treścią oraz jak używać linków, by odesłać użytkowników po więcej informacji.
Załóżmy, że jesteś właścicielem sklepu z artykułami dla zwierząt. Gromadzisz imiona i nazwiska, adresy e-mail oraz „typy zwierząt domowych” zarówno potencjalnych, jak i lojalnych klientów. Teraz masz już wszystko, aby rozpocząć swoją pierwszą kampanię marketingu e-mailowego.
Załóżmy, że chcesz wysłać e-maila skierowanego do właścicieli psów i kotów i poinformować ich o najnowszych i najlepszych karmach naturalnych w swojej ofercie.
Jednak, aby klienci przeczytali Twój newsletter, w pierwszej kolejności musisz skłonić ich do otwarcia wiadomości. Tu liczy się dobre pierwsze wrażenie. Pomyśl, co klienci widzą, gdy zaglądają do swojej skrzynki odbiorczej. Czy będą chcieli otworzyć wiadomość od Ciebie?
Dwie rzeczy jakie zobaczą, to nazwa Twojej firmy w polu „Nadawca” i temat wiadomości.
Pamiętaj, aby w polu „Nadawca” wpisać nazwę i adres e-mail, które w jasny sposób identyfikują Twoją firmę. Użytkownicy są bardziej skłonni otworzyć wiadomość od kogoś, kogo rozpoznają i komu ufają. Temat wiadomości może zdecydować o sukcesie lub porażce Twojej kampanii. Skuteczny nagłówek skłoni użytkowników do otwarcia wiadomości. Nieumiejętnie sformułowany może oznaczać, że wiadomość zostanie usunięta lub odrzucona przez filtry spamu.
Temat powinien być krótki i prosty – najlepiej gdy ma mniej niż 10 słów. Spróbuj zawrzeć w nim najcenniejsze i najważniejsze informacje z wiadomości.
Jeśli to możliwe, spersonalizuj lub zlokalizuj temat. Na przykład: „Grzegorzu, czy Twój pies jest najzdrowszym zwierzęciem w Warszawie?”.
Najlepiej unikać taki słów, jak „za darmo”, „promocja”, „przypomnienie” oraz „oferta specjalna”, jak również symboli walut i wykrzykników. Zazwyczaj powodują one uruchomienie filtrów spamu. Czy udało Ci się wzbudzić zainteresowanie adresatów i otworzyli oni Twoją wiadomość? Gratulacje! To połowa sukcesu.
Na tym etapie pamiętaj, że Twoi klienci są bardzo zajęci i codziennie otrzymują mnóstwo wiadomości. Nawet jeśli Twoja jest niezwykle interesująca, klienci prawdopodobnie tylko przeskanują ją wzrokiem. Dbaj więc o zwięzłość treści oraz przejdź prosto do sedna.
Akapity powinny być krótkie – od jednego do trzech zdań – i muszą skupiać się na jednej myśli przewodniej. Zawsze możesz zamieścić link do dłuższych artykułów i dodatkowych informacji w Twojej witrynie internetowej.
Treść powinna być jak najbardziej przekonująca i angażująca. Pamiętaj także o tonie wypowiedzi dopasowanym do odbiorców. Warto zachować spójność w ramach marki, lecz w newsletterach możesz przyjąć trochę luźniejszy styl. Linki w Twoich wiadomościach powinny zawierać wezwania do działania. Zachęć odbiorców do kliknięcia linku prowadzącego do oferty w witrynie.
Link może np. zawierać komunikat typu „Kliknij tutaj, aby zaoszczędzić 25 procent przy następnym zamówieniu naturalnej karmy dla kotów”. Albo „Kliknij tutaj, aby skorzystać z darmowej przesyłki dla zamówień powyżej 50 zł”.
Używaj pogrubień, aby podkreślać ważne oferty i treści. Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać. Chodzi o zamieszczenie kilku linków u dołu wiadomości, które umożliwią odbiorcom zrezygnowanie z subskrypcji, zmianę preferencji dotyczących wiadomości e-mail lub aktualizowanie danych kontaktowych.
Zapewnienie użytkownikom łatwego sposobu rezygnacji z otrzymywania newsletterów to nie tylko przykład dobrej obsługi klienta, lecz również wymóg prawny w wielu państwach. Pamiętaj: poświęć czas na stworzenie krótkiego tematu o mocnym przekazie. Twórz zwięzłe treści w przyjemnym i angażującym tonie. Zamieszczaj także pomocne linki, które poprawią Twoje relacje z klientami i mogą przyczynić się do zwiększenia sprzedaży.
Wraz z każdą kolejną kampanią marketingu e-mailowego będziesz zdobywać coraz więcej wiedzy na temat skuteczności różnych elementów. Z biegiem czasu nauczysz się tworzyć coraz lepsze wiadomości, co z kolei może przełożyć się na sukces Twojej firmy.
Kluczowe informacje
Twoje kampanie się zmienią, ale cel pozostanie ten sam. Chcesz utworzyć e‑maile przyciągające uwagę i zachęcające do podjęcia działania. Idąc za naszymi wskazówkami, możesz jeszcze skuteczniej promować swoją firmę. W tym filmie omówimy:
- jak zrobić dobre wrażenie dzięki odpowiedniemu tematowi wiadomości,
- jak zwięźle przekazać wiadomość i zachęcić odbiorców do działania,
- jak dołączyć do wiadomości linki, które mogą być przydatne dla klientów.