Analityka internetowa a bezpłatne wyniki wyszukiwania - Google Internetowe Rewolucje
Poznaj potrzeby klientów i ich zachowanie online: moduł 2/3

1. Analityka internetowa a bezpłatne wyniki wyszukiwania

Dodaj do Indywidualnego planu szkolenia
Usuń z Indywidualnego planu szkolenia
Udostępnij
Twitter
Facebook
LinkedIn

Świetnie Ci idzie.

Kontynuuj naukę z kolejnymi bezpłatnymi materiałami wideo

{[ ((lesson.showTranscript) ? 'Ukryj' : 'Pokaż transkrypt') ]}

Cześć! Zastanawiasz się, jak sprawdzić swoją pozycję w bezpłatnych wynikach wyszukiwania? Możesz to zrobić za pomocą narzędzi analitycznych. W tym filmie omówimy monitorowanie ruchu pochodzącego z bezpłatnych wyników wyszukiwania, korzystanie z danych w celu uzyskania cennych informacji o ocenie Twojej witryny przez wyszukiwarki i rozwiązywanie problemów z SEO wykrytych dzięki analityce.

Ok, czas zacząć.

Wyszukiwarki są ważnym źródłem ruchu dla większości witryn. Bardzo często są wręcz najważniejszym. Ale czy z biegiem czasu ruch z wyszukiwarek wzrasta czy maleje? Co właściwie robią użytkownicy, kiedy trafią na Twoją witrynę z wyszukiwarki? I przede wszystkim: jak usprawnić witrynę, aby wyszukiwarki kierowały na nią osoby zainteresowane Twoimi produktami i usługami?

Jeżeli szukasz odpowiedzi w analityce, jesteś na dobrej drodze.

Bez względu na to, z którego narzędzia analitycznego korzystasz, możesz monitorować liczbę użytkowników pojawiających się w witrynie z bezpłatnych wyników poszczególnych wyszukiwarek. Jeżeli płacisz agencji lub konsultantowi za prowadzenie witryny, poproś ich o dostęp do danych analityki.

Kiedy je otrzymasz, postaraj się sprawdzić, jak zmieniał się ruch z wyszukiwarek z biegiem czasu. Jeżeli w witrynie pojawia się coraz więcej odwiedzających z wyszukiwarek, to świetnie. Ale jeśli ruch stopniowo maleje, czeka Cię trochę pracy. Tak czy inaczej, przed podjęciem decyzji musisz poznać przyczynę – a to wymaga zagłębienia się w dane.

Jeżeli korzystasz z Google Analytics, możesz poznać słowa kluczowe, które użytkownicy wpisali w wyszukiwarce Google, zanim trafili na Twoją witrynę. Masz dostęp do tego typu informacji, ponieważ Google Analytics łączy zgromadzone dane z dodatkowymi danymi z Google Search Console.

Pamiętasz pensjonat z wcześniejszego przykładu? Załóżmy, że użytkownicy znaleźli Twoją witrynę w wyniku wyszukania nieoczekiwanych słów kluczowych, takich jak „luksusowe pensjonaty w Juracie” albo „tanie noclegi w Juracie”. Dzięki temu poznasz lepiej prawdziwe potrzeby swoich gości i dopasujesz do nich swoje treści oraz strony internetowe.

Możesz także sprawdzić, jak rośnie lub maleje liczba użytkowników dla poszczególnych grup słów kluczowych, a także stwierdzić, czy odwiedziny na stronie kończą się rezerwacją.

Załóżmy, że analityka wskazuje na stopniowy spadek liczby użytkowników dla pewnych słów kluczowych, które wcześniej zapewniały więcej wizyt. Jak odwrócić tę sytuację? Na początek warto przyjrzeć się treściom w witrynie. Co zrobić, aby treści w witrynie najlepiej trafiały w potrzeby użytkowników, którzy szukają luksusowych pensjonatów? Czy możesz zmienić część tekstu w witrynie, aby podkreślić wysoki standard swojego pensjonatu? Pamiętaj, że nie chodzi o przystosowanie treści do wyszukiwarki, tylko o lepsze dopasowanie treści do charakteru działalności. Chodzi też o to, by treść jak najlepiej odpowiadała potrzebom osób szukających luksusowych pensjonatów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o optymalizacji stron, obejrzyj inne filmy na temat SEO .

A co zrobić w przypadku odwrotnego scenariusza? Być może okazało się, że ruch pochodzący z wyszukiwania słów kluczowych na temat luksusowych pensjonatów się zwiększył. To świetnie. Ale jak wykorzystać ten fakt? W tym wypadku także warto skupić się na treściach, które są ważne dla użytkowników szukających danych słów kluczowych. Które elementy oferty pensjonatu są ekskluzywne i świadczą o podwyższonym standardzie? Czy w Twojej witrynie są treści przedstawiające wykwintne śniadania w pensjonacie? Czy wspominają o znakomitych koktajlach, które serwujesz w sobotnie popołudnie?

Jeżeli dodasz więcej przydatnych treści o luksusowym charakterze pensjonatu, ułatwisz właściwym użytkownikom dotarcie do witryny za pomocą wyszukiwarki.

Kiedy już poświęcisz trochę czasu na poprawienie treści w witrynie, warto sprawdzić efekty pracy. Pomoże w tym analityka internetowa. Jeżeli zależy Ci, by nowe treści lepiej odpowiadały potrzebom osób szukających luksusowych pensjonatów, dzięki Google Analytics możesz sprawdzić, czy Twoje starania przekładają się na większą liczbę gości. Przydatne, prawda?

Na razie skupialiśmy się na analizie ruchu, czyli liczbie użytkowników trafiających na stronę z wyszukiwarki. To bardzo ważna kwestia. Pamiętaj jednak, że jakość ruchu w witrynie jest znacznie ważniejsza niż ilość.

W końcu jaki jest sens przyciągania na stronę mnóstwa użytkowników, jeżeli żaden z nich nie zarezerwuje noclegu w pensjonacie? Pamiętaj, że analityka pokazuje nie tylko miejsce, z którego trafili odwiedzający, ale też działania, które wykonali w witrynie.

Dlatego przyjrzymy się działaniom, które przyczyniają się do konwersji na cele i zwiększenia liczby wizyt. Jeżeli dodanie treści związanej z luksusem przełożyło się na większy ruch, ale użytkownicy nie podejmują interakcji na stronie, nie zapisują się na listę adresatów newslettera ani nie rezerwują pokojów, warto sprawdzić przyczynę, a może nawet skierować uwagę gdzie indziej.

Analityka internetowa to znakomite narzędzie do działań w dziedzinie SEO . Dzięki niej poznasz ilość ruchu generowanego przez wyszukiwarki, znajdziesz obszary wymagające poprawy oraz zobaczysz efekty zmian wprowadzonych w witrynie.

Jeżeli skupiasz się na SEO , obudź w sobie analityka i zacznij przyglądać się danym!

Wyświetlany adres URL

Adres URL widoczny w reklamie, będący często skróconą odmianą faktycznego docelowego adresu URL. Przykład: „Aby użytkownicy nie musieli oglądać długiego adresu URL, np. »http://www.moc-ogrodu.pl/produkty/specjalne/wloskiepomidory”, korzystamy z usługi skracania adresów URL, np. https://goo.gl/, która umożliwia tworzenie krótszych, wygodniejszych dla użytkowników wyświetlanych adresów URL do zastosowania w naszych postach w mediach społecznościowych”.

Strona wyników wyszukiwania

Lista wyników wyświetlana w wyszukiwarce w odpowiedzi na zapytanie użytkownika. Przykład: „Po wyszukaniu hasła » błyszcząca farba w opakowaniach zbiorczych« okazało się, że na stronie wyników wyszukiwania znajdują się zarówno bezpłatne wyniki, jak i linki sponsorowane”.

Wizyty

Łączna liczba sesji na Twojej stronie internetowej lub w aplikacji. Przykład: „W zeszłym miesiącu stronę mojego pensjonatu odwiedziło kilkakrotnie 3000 użytkowników, co zaowocowało ponad 5000 sesji”.

Tekst alternatywny

Tekst używany w kodzie strony do opisania obrazu. Jeśli obraz jest uszkodzony i nie można go wczytać, na stronie w pustym polu, które normalnie zawiera obraz, pojawia się tekst alternatywny. Z tekstu alternatywnego korzystają również czytniki ekranu, które ułatwiają korzystanie ze stron internetowych osobom niewidomym i niedowidzącym, informując je, co znajduje się na obrazie. Przykład: „Na stronie głównej mojej witryny www.moc-ogrodu.pl znajduje się obraz ogrodu warzywno-owocowego. Do jego opisu służy wstawiony przeze mnie w kodzie następujący tekst alternatywny: »Świeże warzywa i owoce zbierane w ogrodach firmy Moc Ogrodu«”.

Wizyta

Zbiór interakcji podejmowanych na stronie w określonym przedziale czasu. Pojedyncza sesja może obejmować np. wiele wyświetleń stron i transakcji handlu elektronicznego. Przykład: „W ubiegłym miesiącu moją stronę odwiedzono 2000 razy, ale dla mnie najważniejsze jest to, czy te wizyty zakończyły się sprzedażą”.

Odwiedzający

Łączna liczba osób, które skorzystały z Twojej strony internetowej lub aplikacji. Przykład: „W zeszłym miesiącu strona mojego pensjonatu miała 3000 odwiedzających”.

Kierowanie geograficzne

Korzystając z kierowania geograficznego, można wyświetlać reklamy tylko użytkownikom z określonego obszaru geograficznego. Przykład: „Dostosowaliśmy kierowanie geograficzne, by wyświetlać reklamy tylko użytkownikom znajdującym się w promieniu 50 km od naszej firmy”.

Sieć reklamowa

Platforma łącząca reklamodawców z wydawcami, którzy chcą publikować ich reklamy. Reklamodawca płaci sieci za każdorazowe wystąpienia uzgodnionego zdarzenia, np. wyświetlenia reklamy, kliknięcia lub sprzedaży. Sieć dzieli się później z wydawcą przychodami uzyskanymi od reklamodawcy po odliczeniu swojej prowizji. Przykład: „Wybraliśmy dla naszych kampanii sieć reklamową, by móc szybko docierać z reklamami do użytkowników na wielu stronach”.

Wyświetlenia stron

Łączna liczba stron wyświetlonych przez użytkowników w witrynie. W przypadku aplikacji mobilnych dane te nazywa się czasami „wyświetleniami ekranów”. Przykład: „W zeszłym miesiącu w mojej witrynie odnotowałam 5000 sesji i 20 000 wyświetleń stron. Niemal wszystkie wyświetlenia dotyczyły strony »Anonimowi czekoladoholicy«!”

Ranking

Pozycja na stronie wyników wyszukiwania. Przykład: „Mam nadzieję, że dzięki dużym nakładom pracy uda mi się umieścić moją stronę na pierwszym miejscu rankingu w wyszukiwarce w przypadku trafnych słów kluczowych i właściwych odbiorców”.

Mapa witryny XMP

Lista stron witryny pomagająca wyszukiwarkom rozpoznać jej zawartość. Przykład: „Dodanie mapy witryny pomogło wyszukiwarkom rozpoznać zawartość mojej strony”.

Przekierowanie

Automatyczne przekierowanie pod inny adres URL niż wpisany przez użytkownika. Przykład: „Po przeniesieniu strony do nowej domeny zastosowaliśmy przekierowania”.

Czarny kapelusz (Black Hat)

Manipulacyjne lub zwodnicze metody SEO, które polegają na optymalizacji tylko pod kątem wyszukiwarek bez zwracania uwagi na użytkowników. Przykład: „Zależało mi zwłaszcza na unikaniu wszelkich technik black hat SEO. Mogłyby one zaszkodzić rankingowi mojej strony w wyszukiwarkach”.

Strona docelowa

Strona, do której prowadzi link z innej strony. Przykład: „Po kliknięciu linku »Galeria« zobaczysz stronę docelową pełną obrazów warzyw i owoców”.

Użytkownik

Osoba, która korzysta z Twojej strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Użytkowników nazywa się czasami „odwiedzającymi”. Są dwa rodzaje użytkowników: Nowi użytkownicy: osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z Twojej strony. Powracający użytkownicy: osoby, które odwiedziły już kiedyś Twoją stronę. Przykład: „Gdy Joanna po raz pierwszy natrafiła na tę stronę, poszukując informacji o przyborach do pieczenia ciast, była nowym użytkownikiem. Od tamtej pory wraca co kilka miesięcy, by kupić nowe blachy do pieczenia ciast, czyli jest teraz powracającym użytkownikiem”.

Strona

Konkretna strona wyświetlana przez użytkownika, wskazywana często przez adres URL. Przykład: „Najpopularniejsza strona w mojej witrynie to »Oferty specjalne«”.

Kampania

Określone działanie marketingowe, które przyciąga użytkowników do strony. Przykład: „Stworzenie kampanii opartych na dużej liczbie słów kluczowych związanych z deserami znacznie zdynamizowało działalność mojej firmy”.

Cele/konwersje

Łączna liczba oczekiwanych przez firmę w danym miejscu i czasie czynności, które zostały pomyślnie wykonane na stronie przez użytkowników. Przykład: „Po rozpoczęciu śledzenia konwersji na stronie swojego pensjonatu mam wgląd w to, ilu użytkowników zarezerwowało pokój przez internet, zasubskrybowało newsletter, skorzystało z formularza kontaktowego czy pobrało moją bezpłatną książkę”.

URL

Niepowtarzalny adres strony lub fragmentu treści cyfrowych w internecie. Przykład: „Mirek, możesz wyświetlić moją stronę, wpisując jej adres URL w przeglądarce”.

Współczynnik klikalności

Pokazuje, ile razy użytkownicy kliknęli konkretny element, np. reklamę, w porównaniu do tego, ile razy zetknęli się z tym elementem. Przykład: „Współczynnik klikalności moich reklam malowania ścian zewnętrznych wynosi 2%, a w przypadku reklam malowania dekoracyjnego wnętrz – poniżej 1%”.

Bezpłatne wyniki wyszukiwania

Wyniki wyświetlane w wyszukiwarce, które nie są płatnymi reklamami. Przykład: „Im wyższą pozycję zajmuje moja strona w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, tym więcej mam na niej wizyt”.

Treść

Materiały cyfrowe dostępne dla użytkowników w formie tekstu, filmu, dźwięków, obrazów itd. Przykład: „Dodaję do mojej strony więcej treści wizualnych (obrazów i filmów), by zwiększyć jej atrakcyjność”.

Współczynnik klikalności (CTR)

Pokazuje, ile razy użytkownicy kliknęli konkretny element, np. reklamę, w porównaniu do tego, ile razy zetknęli się z tym elementem. Jeśli reklama ma np. 100 wyświetleń i 3 kliknięcia, współczynnik klikalności to w jej przypadku 3%. CTR jest istotnym wskaźnikiem, czy reklama jest trafna z punktu widzenia użytkowników wyszukiwarki. Możesz o nim myśleć jak o wyniku dzielenia liczby osób, które faktycznie weszły do sklepu, przez liczbę osób zatrzymujących się przy jego oknie wystawowym. Musisz zawsze dążyć do polepszania CTR, chociaż nie ma konkretnych wytycznych, jak należy to robić. Przykład: „Dodanie do mojej reklamy zdjęć ślubnych informacji o cenach poprawiło nieco jej CTR – bez wątpienia więcej użytkowników zdecydowało się na jej kliknięcie”.

Rozszerzenia reklam

Opcjonalne informacje dodatkowe, które mogą się wyświetlać pod reklamą w wyszukiwarce. Przykład: „Dodaliśmy do naszych reklam rozszerzenia w postaci linków do podstron, dając w ten sposób klientom dodatkowe możliwości dotarcia do naszej strony jednym kliknięciem”.

Współczynnik konwersji

Stosunek liczby konwersji do liczby wizyt, często wykorzystywany do pomiaru skuteczności działań w internecie. Przykład: „Nie wiem dlaczego, ale w przypadku mężczyzn współczynnik konwersji reklam malowania ścian zewnętrznych jest bardzo niski”.

Link przychodzący

Dowolny link prowadzący do strony z innej strony. Przykład: „Posty na naszym blogu są bardzo popularne i pełne przydatnych informacji, więc prowadzi do nich mnóstwo linków przychodzących”.

Metaopis

Opis strony internetowej zawarty w jej kodzie. Może też służyć za część opisu na stronie wyników wyszukiwarki. Przykład: „Na wszystkich stronach mojej witryny umieszczam metaopisy na wypadek, gdyby pojawiły się w wynikach wyszukiwania”.

Wyświetlenie strony

Udane wczytanie się strony internetowej w przeglądarce użytkownika. W wielu narzędziach do analityki internetowej wyświetlenie strony stanowi podstawową jednostkę miary. Przykład: „Podczas każdej wizyty użytkownika na mojej stronie odnotowuję średnio 20 wyświetleń stron. Wygląda na to, że odwiedzający szczególnie polubili stronę »Przepis na przygotowanie trufli czekoladowych w 5 minut«, ponieważ przypada na nią 40% wyświetleń”.

Awatar

Obraz używany do reprezentowania osoby, firmy lub organizacji w mediach społecznościowych. Przykład: „Po kliknięciu awatara wyświetla się mój profil”.

Pozyskiwanie ruchu

Proces przyciągania użytkowników – nazywanych często ruchem – do stron, aplikacji mobilnych i innych zasobów internetowych. Przykład: „Moja strategia pozyskiwania ruchu koncentruje się na osobach, które niedawno kupiły stary dom”.

Strona główna

Wstępna lub „podstawowa” strona witryny. Przykład: „Na stronie głównej użytkownicy mogą zobaczyć przykłady najlepiej pomalowanych przeze mnie domów”.

E-­commerce

Sprzedaż produktów i usług online.

Wyszukiwana fraza

Pełne, dokładne słowo lub wyrażenie, które użytkownik wpisuje w wyszukiwarce, by znaleźć to, czego szuka. Może ono, ale nie musi, pasować dokładnie do słów kluczowych, na które reklamodawca kieruje swoje reklamy. Przykład: „Wyszukiwana fraza »fotograf zwierząt Gdańsk« mają dobrą skuteczność w każdym miesiącu”.

Ranking reklamy

Ogólny „wynik” uzyskiwany przez reklamę, który określa, gdzie może się ona pojawić na stronie wyników wyszukiwania (SERP). Im wyższy ranking reklamy, tym wyższa pozycja na stronie wyników wyszukiwania. Wzór na obliczanie rankingu reklamy zmienia się nieco w zależności od wyszukiwarki, ale ogólnie wygląda tak: Maks. CPC x wynik jakości. Na przykład reklama o maks. CPC wynoszącym 2 zł i wyniku jakości 6/10 będzie mieć ranking reklamy 12. Jeśli okaże się, że jest to najwyższy ranking reklamy, znajdzie się ona na pierwszej pozycji na stronie wyników wyszukiwania. Przykład: „Zwiększanie trafności moich reklam i podniesienie stawek pomogło w uzyskaniu wyższego rankingu reklamy”.

Użytkownicy

Łączna liczba osób, które skorzystały z Twojej strony internetowej lub aplikacji. Przykład: „W zeszłym miesiącu stronę mojego pensjonatu odwiedziło 3000 użytkowników”.

SERP

Lista wyników wyświetlana w wyszukiwarce w odpowiedzi na zapytanie użytkownika. Przykład: „Po wyszukaniu hasła »błyszcząca farba w opakowaniach zbiorczych« okazało się, że na stronie SERP znajdują się zarówno bezpłatne wyniki, jak i linki sponsorowane”.

UGC

Treści tworzone przez użytkowników platformy online, np. filmy, komentarze czy posty. Przykład: „W większości sieci społecznościowych publikowane i udostępniane są głównie treści generowane przez użytkowników”.

Baner reklamowy

Rodzaj reklamy spotykany na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych, dostępny w najróżniejszych formatach (np. obrazy, animowane pliki GIF i multimedia). Przykład: „Stosuję banery reklamowe, by przyciągać klientów do mojej strony”.

Komputer stacjonarny

Komputer nie będący laptopem lub urządzeniem mobilnym. Przykład: „W domu wolę korzystać z komputera stacjonarnego, ale w podróży używam laptopa”.

Wyszukiwane słowa

Słowo kluczowe lub wyrażenie, które użytkownik wpisuje w wyszukiwarce, by znaleźć to, czego szuka. Przykład: „Gdy użytkownicy wpisują wyszukiwane słowo »fryzjer«, może to oznaczać, że rozglądają się za poradami ułatwiającymi samodzielne wykonanie wymarzonego uczesania lub za profesjonalnymi usługami fryzjerskimi”.

Unikalny użytkownik

Pojedynczy użytkownik strony w określonym przedziale czasu. Przykład: „Nieważne, ile razy wujek Janek odwiedza moją stronę, nadal jest liczony jako jeden unikalny użytkownik”.

Język

Język ustawiony w przeglądarce użytkownika. Przykład: „Coraz więcej użytkowników mojej strony ma w przeglądarce ustawiony domyślnie język czeski”.

HTML

Język znaczników używany przez programistów do tworzenia stron internetowych. Przykład: „Moja strona została napisana w języku HTML”.

Link

Tekst lub obraz, który odsyła z jednej strony internetowej na drugą. Przykład: „Gdy na dużym blogu o dekoracji wnętrz pojawił się link do mojej strony, zyskała ona wielu nowych użytkowników”.

Plik cookie

Niewielki plik używany przez wiele narzędzi do analityki internetowej w celu monitorowania działań użytkownika na stronie. Jeśli osoba ta usunie swoje pliki cookie lub skorzysta z innej przeglądarki, narzędzia do analityki internetowej uznają ją za innego użytkownika (mimo że jest tą samą osobą). Przykład: „Jeśli na komputerze Joanny włączone są pliki cookie, Twoje narzędzie do analityki internetowej powinno rejestrować, ile czasu spędza ona na stronie »Najlepsze przybory do pieczenia ciast«”.

Narzędzia do analityki internetowej

Umożliwiają analizowanie danych o działaniach użytkowników na stronach internetowych lub w aplikacjach mobilnych. Ich celem jest umożliwienie odkrywania sposobów poprawiania użyteczności stron i efektywności kampanii marketingowych. Przykład: „Używam narzędzia do analityki internetowej, by dowiedzieć się, jak polepszyć określone strony i uzyskać w ten sposób wzrost zaangażowania klientów na mojej stronie”.

Sieć społecznościowa

Społeczność złożona z pojedynczych osób, które tworzą i udostępniają treści. Przykład: „Sieci społecznościowe to dla mnie dobre miejsce do prezentowania przepięknych projektów dekoracyjnego malowania ścian przedpokoju, a może też do pozyskiwania nowych klientów”.

Bot

Program przeznaczony do przeglądania zawartości internetu i zbierania o niej informacji, żeby ułatwiać użytkownikom znajdowanie tego, czego szukają. Przykład: „Po uruchomieniu witryny zależało mi, by jej strony były widoczne dla botów wyszukiwarek, które dzięki temu mogłyby je zindeksować”.

Vlog

Blog w wersji wideo, w którym zamiast postów publikuje się filmy.

Biały kapelusz (White Hat)

Metody optymalizacji stron internetowych pod kątem użytkowników, a nie wyszukiwarek. Przykład: „Ułatwiam wyszukiwarkom znajdowanie mojej strony tylko poprzez white hat SEO”.

Dane

Pomiar ilościowy jakiejś wielkości. Przykład: „Sprawdzam dane, np. współczynnik odrzuceń, liczbę stron przypadających na wizytę i współczynnik konwersji, by poznać skuteczność strony mojego pensjonatu”. (Patrz poniższa sekcja Typowe dane).

Spam internetowy

Metody mające na celu osiąganie najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania w sposób niezgodny z zasadami, np. poprzez powtarzanie słów kluczowych, płacenie właścicielom innych stron za umieszczanie linków do własnej strony lub umieszczanie na stronie niewidocznego tekstu. Stosowanie takich technik jest niewłaściwe, ponieważ powoduje spadek na dalsze pozycje w wynikach wyszukiwania tych stron, które mają naprawdę trafne treści. Przykład: „Dostaliśmy e-maila z ofertą umieszczenia strony na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania Google, ale odrzuciliśmy ją, ponieważ zaproponowane metody polegały na użyciu spamu internetowego”.

Liczba stron na sesję

Średnia liczba stron wyświetlanych podczas sesji. Ogólnie większa liczba wskazuje na to, że użytkownicy więcej czytają na stronie, czyli są bardziej „zaangażowani” w jej treść. Dane te nazywa się też głębokością wizyty. Przykład: „Bardzo się cieszę z uruchomienia strony »Opinie klientów«, ponieważ znacznie zwiększyła zaangażowanie użytkowników. Średnia liczba stron na sesję wzrosła w mojej witrynie z 3 do 12”.

Rzeczywistość wirtualna

Generowana komputerowo symulacja trójwymiarowego otoczenia, z którym można wchodzić w interakcję za pomocą takich urządzeń, jak zestawy VR, czujniki ruchu czy joysticki.

Metasłowa kluczowe

Krótka lista kilku wyrazów, które zwięźle opisują treść strony. Nieużywana przez wyszukiwarki. Przykład: „Nie zawracam sobie głowy umieszczaniem na stronach witryny metasłów kluczowych, ponieważ wyszukiwarki i tak z nich nie korzystają”.

Zwrot z inwestycji

Obliczenie służące reklamodawcy do określenia, czy jego kampanie marketingowe online są dochodowe. Typowy wzór do obliczania zwrotu z inwestycji wygląda następująco: zwrot z inwestycji = (przychody z inwestycji – koszty inwestycji) / koszty inwestycji. Przykład: „Sprzedaż, do której przyczyniły się kampanie w sieci reklamowej, wykazała w tym kwartale dodatni zwrot z inwestycji”.

Element tytułowy

Tytuł strony internetowej zawarty w jej kodzie HTML. Często służy też za tytuł strony na stronie wyników wyszukiwania. Przykład: „Zwracam szczególną uwagę na element tytułowy moich stron internetowych, by pomóc wyszukiwarkom w rozpoznaniu ich treści”.

Przeglądarka

Program komputerowy służący użytkownikom do poruszania się po zasobach internetu na komputerach, smartfonach i tabletach. Przykładowe przeglądarki: Chrome, Firefox, Internet Explorer i Safari. Przykład: „Dzięki narzędziom do analityki internetowej mogę się dowiedzieć, ilu użytkowników korzysta z mojej strony za pomocą przeglądarek Chrome i Firefox”.

Mapa witryny

Lista stron witryny pomagająca wyszukiwarkom rozpoznać jej zawartość. Przykład: „Dodanie mapy witryny pomogło wyszukiwarkom rozpoznać zawartość mojej strony”.

Organiczne wyniki wyszukiwania

Wyniki wyświetlane w wyszukiwarce, które nie są płatnymi reklamami. Przykład: „Im wyższą pozycję zajmuje moja strona w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, tym więcej mam na niej wizyt”.

Sesja

Zbiór interakcji podejmowanych na stronie w określonym przedziale czasu. Pojedyncza sesja może obejmować np. wiele wyświetleń stron i transakcji handlu elektronicznego. Przykład: „W ubiegłym miesiącu moją stronę odwiedzono 2000 razy, ale dla mnie najważniejsze jest to, czy te wizyty zakończyły się sprzedażą”.

Sesje

Łączna liczba sesji na Twojej stronie internetowej lub w aplikacji. Przykład: „W zeszłym miesiącu stronę mojego pensjonatu odwiedziło kilkakrotnie 3000 użytkowników, co zaowocowało ponad 5000 sesji”.

Cel

Czynność, której wykonania oczekujesz od użytkowników. Przykłady celów: zakup w sklepie internetowym, wypełnienie i wysłanie formularza, telefon do firmy czy wyświetlenie filmu. Przykład: „Moim głównym celem jest zachęcanie użytkowników, by zamawiali konsultacje na stronie, ale za osiągnięcie celu uznaję również subskrypcję newslettera e-mailowego”.

Rzeczywisty koszt kliknięcia (CPC)

Rzeczywista kwota, jaką firma płaci wyszukiwarce za kliknięcie reklamy. Firmy wyznaczają maks. CPC, który pełni funkcję górnej wartości progowej – nigdy nie zapłacą więcej, niż wynosi ta kwota. Jednak rzeczywista zapłacona kwota może się zmieniać zależnie od liczby i trafności innych reklam biorących udział w aukcji. Wzór na obliczanie kosztu kliknięcia zmienia się nieco w zależności od wyszukiwarki, ale ogólnie wygląda tak: (ranking reklamy do pokonania ÷ wynik jakości Twojej reklamy) + 0,01 zł. Przykład: Reklama Twojej konkurencji, czyli firmy Śluby Wandy, ma najlepszy ranking reklamy spośród pozostałych reklam (to właśnie ranking reklamy do pokonania w powyższym wzorze), który wynosi 12. Trzeba go teraz podzielić przez wynik jakości Twojej reklamy. Załóżmy, że wynosi on 9 punktów na 10 możliwych. Twój rzeczywisty koszt kliknięcia wyniesie więc (12/9) + 0,01 zł, czyli 1,34 zł. Przykład: „Mam zamiar płacić za moją reklamę zdjęć ślubnych co najwyżej 1,75 zł, ale na szczęście mój rzeczywisty CPC wynosi tylko 1,60 zł”.

Wysokość stawki

Maksymalny koszt kliknięcia (maks. CPC), to najwyższa kwota, jaką zamierzasz zapłacić za jedno kliknięcie reklamy. Nie zawsze zapłacisz maks. stawki CPC. Jeśli np. Twój maks. CPC wynosi 1,25 zł, możesz równie dobrze zapłacić za kliknięcie 1,04 zł, zależnie od konkurencji. Podniesienie stawki może zwiększać prawdopodobieństwo uzyskania przez reklamę wyższej pozycji na stronie wyników wyszukiwania. Przykład: „Ustalę wysokość stawki na 2,25 zł, ale to już mój maks. CPC – przecież nie śpię na pieniądzach!”

Płatność za kliknięcie

System reklamowy, w którym reklamodawcy płacą za kliknięcie w reklamę przez użytkownika (a nie np. samo jej wyświetlenie). Przykład: „Planuję zastosować reklamy płatne za kliknięcie, by wypromować moje nowe tynki dekoracyjne”.

Analityka

Polega na analizowaniu danych o działaniach użytkowników na stronach internetowych lub w aplikacjach mobilnych. Jej celem jest odkrywanie sposobów poprawiania użyteczności stron i efektywności kampanii marketingowych. Przykład: „Używam narzędzia do analityki internetowej, by dowiedzieć się, jak polepszyć określone strony i uzyskać w ten sposób wzrost zaangażowania klientów na mojej stronie”.

Źródło wizyt

Konkretne miejsce, z którego nastąpiło odesłanie użytkownika do Twojej strony, np. wyszukiwarka, sieć społecznościowa lub inna strona, która prowadzi do Twojej. (Uwaga: wiele narzędzi do analityki internetowej, np. Google Analytics, umożliwia bardzo szczegółową segmentację źródeł wizyt). Przykład: „Głównym źródłem wizyt na mojej stronie był wczoraj Twitter – mój piłkarski blog wideo musiał chyba rozpowszechnić się wirusowo”.

Średni czas trwania sesji

Średnia długość sesji na stronie. Mierzy się ją w minutach i sekundach. Ogólnie im dłuższa sesja, tym wyższy poziom zainteresowania użytkownika. Przykład: „Od czasu zamieszczenia filmów prezentujących wszystkie pokoje w moim pensjonacie średni czas trwania sesji na stronie wydłużył się z 2 minut do 8 minut i 32 sekund”.

Współczynnik odrzuceń

Odsetek sesji, w trakcie których użytkownicy w ogóle nie podjęli interakcji ze stroną lub aplikacją po jej otwarciu. Przykład: „Dodałem do mojej strony film powitalny, ale użytkownicy pomijają go po kilku sekundach – współczynnik odrzuceń jest wysoki. Muszę się teraz zastanowić, czy i jak polepszyć ten film, albo może w ogóle go usunąć”.

Tekst zakotwiczenia

Widoczna lub możliwa do kliknięcia część linku na stronie internetowej. Przykład: „Po kliknięciu linku, którego tekst zakotwiczenia brzmi: »Fotogaleria firmy Moc Ogrodu«, trafisz na stronę z dodatkowymi zdjęciami warzyw i owoców”.

Wynik jakości

Liczba od 1 do 10 wskazująca trafność Twoich reklam i stron docelowych w stosunku do słów kluczowych, za które ustalasz stawki. Polepszanie wyniku jakości może pomóc reklamom w osiągnięciu wyższej pozycji i obniżyć koszty kliknięć.

Koszt konwersji

Ten współczynnik, nazywany często kosztem pozyskania (CPA), pokazuje, ile przeznaczasz na reklamy w stosunku do liczby uzyskiwanych dzięki nim konwersji. Jeśli wydajesz np. 100 zł i zyskujesz 4 konwersje, Twój koszt konwersji wynosi 25 zł. Koszt konwersji powinien być niższy od wartości konwersji. Jeśli konwersja jest warta zaledwie 20 zł, to koszt konwersji na poziomie 25 zł oznacza brak dochodowości. Przykład: „Nasz koszt konwersji był zbyt wysoki, więc zaczęliśmy nieco ograniczać wydatki na reklamy online i sprawdziliśmy, jak możemy poprawiać ich jakość w przyszłych kampaniach”.

Algorytm

Zbiór reguł używanych przez komputery do rozwiązywania problemów. Wyszukiwarki korzystają z algorytmów do określania miejsca strony w rankingu w przypadku konkretnego zapytania. Przykład: „Mam nadzieję, że algorytmy wyszukiwarki dopasują odpowiednie strony mojej witryny do właściwych odbiorców”.

Linki wewnętrzne

Linki prowadzące z jednej strony do drugiej w obrębie tej samej witryny. Przykład: „Użytkownicy witryny mogą kliknąć link wewnętrzny na stronie głównej, by np. wyświetlić galerię warzyw i owoców”.

Uniform Resource Locator (URL)

Niepowtarzalny adres strony lub fragmentu treści cyfrowych w internecie. Przykład: „Mirek, możesz wyświetlić moją stronę, wpisując jej adres URL w przeglądarce”.

SEO

Wprowadzanie zmian w kodzie stron internetowych, w ich treści oraz sposobie ich promowania, które zmierzają do zwiększania widoczności w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Przykład: „Inwestycja w SEO zaowocowała wyższą pozycją mojej strony w rankingu w wynikach wyszukiwania”.

Treści generowane przez użytkowników

Treści tworzone przez użytkowników platformy online, np. filmy, komentarze czy posty. Przykład: „W większości sieci społecznościowych publikowane i udostępniane są głównie treści generowane przez użytkowników”.

SEM

Rodzaj marketingu, który pozwala wyznaczać stawki za wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania w przypadku słów kluczowych wpisywanych przez użytkowników. Umożliwia to firmie docieranie z przekazem do klientów w chwili, gdy szukają produktów znajdujących się w jej ofercie. Przykład: „SEO to długotrwały proces, ale marketing w wyszukiwarkach pomógł mi naprawdę szybko zwiększyć liczbę wizyt na stronie”.

Koszt kliknięcia

Kwota niezbędna do uzyskania pojedynczego kliknięcia reklamy internetowej. Przykład: „Stawki kosztu kliknięcia zdają się rosnąć w weekendy, więc prowadzę moje kampanie tylko w dni powszednie”.

Zduplikowane treści

Treści podobne do materiałów znajdujących się na innej stronie lub wręcz identyczne. Wyszukiwarki zwykle ignorują zduplikowane treści. Przykład: „Unikamy zduplikowanych treści, inwestując w oryginalne materiały”.

Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO)

Wprowadzanie zmian w kodzie stron internetowych, w ich treści oraz sposobie ich promowania, które zmierzają do zwiększania widoczności w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Przykład: „Inwestycja w SEO zaowocowała wyższą pozycją mojej strony w rankingu w wynikach wyszukiwania”.

Marketing treści

Tworzenie treści online, np. wpisów na blogu, filmów lub infografik, z zamiarem przyciągania do strony określonych odbiorców.

Robot internetowy

Program przeznaczony do systematycznego przeglądania zawartości internetu i zbierania o niej informacji ułatwiających użytkownikom znajdowanie tego, czego szukają. Przykład: „Boję się robotów, ale nie takich, które pomagają mojej stronie zaistnieć w wyszukiwarkach”.

Rodzaj urządzenia

Kategoria urządzenia, np. laptop, tablet lub smartfon. Przykład: „Dzięki narzędziu do analityki internetowej doskonale wiem, z jakich urządzeń korzystają użytkownicy, by oglądać moje wideoprezentacje pokoi – największą popularnością cieszą się tablety”.

Maks. CPC

Maksymalny koszt kliknięcia (maks. CPC), to najwyższa kwota, jaką zamierzasz zapłacić za jedno kliknięcie reklamy. Nie zawsze zapłacisz maks. stawki CPC. Jeśli np. Twój maks. CPC wynosi 1,25 zł, możesz równie dobrze zapłacić za kliknięcie 1,04 zł, zależnie od konkurencji. Podniesienie stawki może zwiększać prawdopodobieństwo uzyskania przez reklamę wyższej pozycji na stronie wyników wyszukiwania. Przykład: „Ustalę wysokość stawki na 2,25 zł, ale to już mój maks. CPC – przecież nie śpię na pieniądzach!”

Lokalizacja

Miejsce, w którym znajduje się użytkownik. Szczegółowość danych o lokalizacji użytkowników sięga często aż do poziomu miasta. Przykład: „Zauważyłem, że użytkownicy z północnej Polski chętniej zaglądają na stronę »Przepisy na potrawy w 5 minut«, a osoby z południa kraju wydają się bardziej zainteresowane stroną »Doskonalenie metod pieczenia ciast«”.

Słowo kluczowe

Konkretne wyrazy wyszukiwane przez użytkownika, zanim trafi na Twoją stronę. Przykład: „W przypadku mojej strony znakomicie sprawdza się słowo kluczowe »luksusowy wyjazd romantyczny«”.

Przychody

Wartość sprzedaży sfinalizowanej poprzez koszyk online. Jeśli nie masz sklepu internetowego, dane te nie mają zastosowania w Twoim przypadku. Przykład: „Jeśli przychody z wynajmu pokoju Kibic Piłkarski pozostaną na tym samym poziomie, uda mi się przejść na emeryturę dopiero w wieku 97 lat”.

Oprogramowanie do zarządzania stawkami

Oprogramowanie służące do automatycznego zarządzania kampaniami w sieci wyszukiwania, często według wyznaczonych reguł.

Marketing w wyszukiwarkach

Rodzaj marketingu, który pozwala wyznaczać stawki za wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania w przypadku słów kluczowych wpisywanych przez użytkowników. Umożliwia to firmie docieranie z przekazem do klientów w chwili, gdy szukają produktów znajdujących się w jej ofercie. Przykład: „SEO to długotrwały proces, ale marketing w wyszukiwarkach pomógł mi naprawdę szybko zwiększyć liczbę wizyt na stronie”.

Spam

Metody mające na celu osiąganie najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania w sposób niezgodny z zasadami, np. poprzez powtarzanie słów kluczowych, płacenie właścicielom innych stron za umieszczanie linków do własnej strony lub umieszczanie na stronie niewidocznego tekstu. Stosowanie takich technik jest niewłaściwe, ponieważ powoduje spadek na dalsze pozycje w wynikach wyszukiwania tych stron, które mają naprawdę trafne treści. Przykład: „Dostaliśmy e-maila z ofertą umieszczenia strony na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania Google, ale odrzuciliśmy ją, ponieważ zaproponowane metody polegały na użyciu spamu internetowego”.

Analityka internetowa

Polega na zbieraniu i analizowaniu danych o działaniach użytkowników na stronach internetowych lub w aplikacjach mobilnych. Jej celem jest odkrywanie sposobów poprawiania użyteczności stron i efektywności kampanii marketingowych. Przykład: „Używam narzędzi do analityki internetowej, by dowiedzieć się, który przepis na ciasto na moim blogu cukierniczym jest popularniejszy: »Malinowe marzenie« czy »Przekładaniec czekoladowy«”.

Blog

Aktualizowana regularnie strona internetowa z postami publikowanymi przez osobę lub firmę. Mają one zwykle styl konwersacyjny i skupiają się na określonym temacie.

Optymalizacja konwersji

Proces doskonalenia strategii internetowej służący zwiększaniu odsetka użytkowników realizujących wyznaczone cele. Przykład: „Po dodaniu do strony nowej linii tynków dekoracyjnych zamierzam się skupić na optymalizacji konwersji”.

PPC

System reklamowy, w którym reklamodawcy płacą za kliknięcie w reklamę przez użytkownika (a nie np. samo jej wyświetlenie). Przykład: „Planuję zastosować reklamy płatne za kliknięcie, by wypromować moje nowe tynki dekoracyjne”.

Wirtualny asystent (czatbot)

Program komputerowy, który symuluje rozmowę prowadzoną z człowiekiem, często też przez internet. Przykład: „Stworzyliśmy wirtualnego asystenta, by odpowiadał na typowe pytania klientów i pomagał w ich obsłudze”.

Zapytanie

Słowo kluczowe lub wyrażenie, które użytkownik wpisuje w wyszukiwarce, by znaleźć to, czego szuka. Przykład: „Gdy użytkownicy wpisują wyszukiwane słowo »fryzjer«, może to oznaczać, że rozglądają się za poradami ułatwiającymi samodzielne wykonanie wymarzonego uczesania lub za profesjonalnymi usługami fryzjerskimi”.

Strona wyjścia

Ostatnia strona, którą widzi użytkownik przed opuszczeniem witryny. Przykład: „Według danych z Google Analytics najczęstszą stroną wyjścia jest ta z filmem powitalnym, więc może zbyt długo się wczytuje”.

Reklama

Sponsorowany wynik wyszukiwania, który pojawia się na stronie wyników wyszukiwania (SERP). Reklamy mają zwykle postać kilku wierszy tekstu i mogą zawierać dodatkowe elementy, np. adres pocztowy, opinie i numery telefonów. Przykład: „Moja reklama »Piękne zdjęcia ślubne« przynosi już mnóstwo nowych zamówień”.

Wymiar

Atrybut/cecha użytkownika lub sesji. Przykład: „Analizuję wymiary, takie jak Przeglądarka, Region i Strona docelowa, by mieć lepsze rozeznanie, kogo może zainteresować strona »Przybory do dekoracji ciast« w moim sklepie”. (Patrz poniższa sekcja Typowe wymiary).

Konwersja

Czynność, której wykonania oczekujesz od użytkowników. Przykłady konwersji: zakup w sklepie internetowym, wypełnienie i wysłanie formularza, telefon do firmy czy wyświetlenie filmu. Przykład: „Moim głównym celem jest zachęcanie użytkowników, by zamawiali konsultacje na stronie, ale za konwersję uznaję również subskrypcję newslettera e-mailowego”.

Aplikacja

Program na smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne. Przykład: „Trzeba było pomalować dom, więc skorzystałem z aplikacji, by znaleźć renomowaną firmę remontową z najbliższej okolicy”.

Wyświetlenia

Liczba wyświetleń reklamy. Przykład: „Moja nowa kampania marketingowa psich przysmaków domowej roboty ma już wprawdzie tysiące wyświetleń, ale chyba jeszcze nie przyniosła żadnej sprzedaży”.

Wyświetlenie

Liczba wyświetleń reklamy. Niekoniecznie oznacza, że ktoś kliknął reklamę. Przykład: „Moja reklama zdjęć niemowląt ma dużo wyświetleń, ale niewiele osób ją klika – chyba muszę ją przeredagować”.

Kliknięcie

Dotarcie użytkownika do strony poprzez reklamę. W przypadku większości kampanii marketingowych w wyszukiwarkach płacisz tylko wtedy, kiedy użytkownik kliknie Twoją reklamę. Przykład: „Moja reklama »Śliczne zdjęcia szczeniaczków« ma znacznie więcej kliknięć niż reklama »Śliczne zdjęcia kociaczków«”.

Linkowanie

Zachęcanie autorów innych stron do umieszczania trafnych linków wysokiej jakości, które prowadzą do Twojej strony. Proces ten polega na tworzeniu niepowtarzalnych, interesujących treści, które mogą w naturalny sposób zyskać popularność wśród internautów. Przykład: „Publikujemy ciekawe i angażujące treści, więc twórcy innych stron chętnie umieszczają u siebie linki do naszej strony, co pomaga nam poprawić pozycję w wyszukiwarkach”.

Średnia pozycja reklamy

Pozycja reklamy na stronie SERP. W wyszukiwarkach najwyższa pozycja nosi zwykle oznaczenie „Pozycja 1”. Jeśli dana reklama pojawia się przez połowę czasu na pierwszej pozycji, a przez drugą połowę na drugiej, jej średnia pozycja wynosi 1,5. Przykład: „Średnia pozycja mojej reklamy zdjęć zwierząt wzrosła z 7 do 3, co bardzo mnie cieszy”.

Media społecznościowe

Treści, np. teksty, obrazy lub filmy, utworzone przez pojedyncze osoby i udostępnione w internecie. Przykład: „Media społecznościowe ulegają ciągłym zmianom, więc zatrudniam osobę odpowiedzialną za strategię z nimi związaną”.

Linki sponsorowane

Reklamy wyświetlane na stronach wyników wyszukiwania. Przykład: „Rozważam zainwestowanie w wyświetlanie mojej strony w linkach sponsorowanych, by przyciągnąć do niej więcej klientów”.

System operacyjny (OS)

System operacyjny urządzenia, np. Windows, Mac, Android lub iOS, z którego korzysta użytkownik. Przykład: „Wygląda na to, że użytkownicy systemu Mac OS poświęcają więcej czasu na przeglądanie mojej strony”.

ROI

Obliczenie służące reklamodawcy do określenia, czy jego kampanie marketingowe online są dochodowe. Typowy wzór do obliczania zwrotu z inwestycji wygląda następująco: zwrot z inwestycji = (przychody z inwestycji – koszty inwestycji) / koszty inwestycji. Przykład: „Sprzedaż, do której przyczyniły się kampanie w sieci reklamowej, wykazała w tym kwartale dodatni zwrot z inwestycji”.

Indeks

Możliwy do przeszukiwania katalog stron i treści internetowych, który służy wyszukiwarce do dostarczania trafnych wyników. Przykład: „Zanim moja strona pojawiła się w indeksie wyszukiwarki, użytkownicy nie mogli jej znaleźć, gdy wyszukiwali słowa »malowanie dekoracyjne ścian w przedpokoju«”.

Robot indeksujący

Program przeznaczony do systematycznego przeglądania zawartości internetu i zbierania o niej informacji ułatwiających użytkownikom znajdowanie tego, czego szukają. Przykład: „Boję się robotów, ale nie takich, które pomagają mojej stronie zaistnieć w wyszukiwarkach”.

Marketing e-mailowy

Korzystanie z wiadomości e-mail do przekazywania informacji o produktach i usługach z zamiarem ich promowania.

CTR (click through rate)

Pokazuje, ile razy użytkownicy kliknęli konkretny element, np. reklamę, w porównaniu do tego, ile razy zetknęli się z tym elementem. Przykład: „Współczynnik klikalności moich reklam malowania ścian zewnętrznych wynosi 2%, a w przypadku reklam malowania dekoracyjnego wnętrz – poniżej 1%”.

Wyszukiwarka

Narzędzie, które indeksuje i zwraca właściwe treści internetowe w odpowiedzi na słowa kluczowe wpisywane przez użytkowników. Popularne wyszukiwarki internetowe to m.in. Google, Bing, Yahoo, DuckDuckGo, Baidu i Yandex. Przykład: „Używam wyszukiwarek, by poznawać nowe trendy w dziedzinie dekoracji wnętrz”.

{[ ((lesson.showTranscript) ? 'Ukryj' : 'Pokaż transkrypt') ]}

Kluczowe informacje

Analityka internetowa jest świetnym narzędziem do mierzenia ruchu w Twojej witrynie, łącznie z ruchem pochodzącym z wyników bezpłatnego wyszukiwania. Jednak pozwala ona na dużo więcej niż tylko policzenie użytkowników. Z tego filmu dowiesz się:
  • jakie rodzaje danych na temat ruchu z wyszukiwarek możesz otrzymać dzięki analityce internetowej,
  • jak ocenić trendy w ruchu z wyszukiwarek,
  • jak odkrywać okazje na zwiększenie trafności witryny dla szukających jej użytkowników.