Uluslararası pazarlama ve ihracata giriş - Google Dijital Atölye
Bir işletmeyi yurtdışına açın: MODÜL 1/1

1. Uluslararası pazarlama ve ihracata giriş

Öğrenim planıma ekle
Öğrenim Planım'dan kaldır
Paylaş:
Twitter
Facebook
LinkedIn

Harika, doğru yoldasınız.

Daha fazla ücretsiz eğitime ne dersiniz?

{[ ((lesson.showTranscript) ? 'Gizle' : 'Transkripti görüntüle') ]}

Merhaba. İnsanların global pazardan bahsettiklerini duymuşsunuzdur. Günümüzde dijital reklamcılık, neredeyse her işletmenin yeni müşteriler ararken sınırların ötesine geçebilmesini kolaylaştırıyor.

Bu videoda, uluslar arası pazarlama gerçeklerine ve sunduğu fırsatlara göz atacağız. Ayrıca, ürününüz için uluslar arası pazarları nasıl değerlendireceğinize ve hazır olmanız gereken pratik ve kültürel sorunlara odaklanacağız.

Son derece itibarlı bir nostaljik müzik mağazanız olduğunu varsayalım. Yüksek kaliteli ekipmanlarınız ve uzmanlığınız sayesinde dikkat çekerek elit bir müşteri tabanı oluşturduğunuzu düşünelim. İşleriniz iyi gidiyor fakat bu türden daha fazla müşteriye ulaşmak istiyorsunuz. Yurt dışındaki bazı pazarlara göz attınız ve ürünlerinizi Avrupa ve ötesinde satmanın iyi bir hamle olacağını düşünüyorsunuz.

Peki işe nereden başlamanız gerekir?
İlk olarak, açılmayı düşündüğünüz her bölgedeki hedef pazar hakkında bilgi edinmeniz ve bu yerlere en iyi şekilde nasıl erişebileceğinizi bulmanız gerekir.

Örneğin, dijital reklamcılıkta arama trafiği, rekabet ve fiyatlandırma gibi unsurlara bakabilirsiniz. Böylece potansiyel pazarlarınıza ilişkin net bir görüşünüz olur ve ürünlerinizin nerelerde daha iyi karşılanacağına karar verebilirsiniz.

İşinizi genişletmek için en iyi pazarları belirlemenize yardımcı olması amacıyla arama trendi raporlarını, web analizlerinizdeki coğrafi verileri ve pazarlama analizi araçlarını kullanabilirsiniz.

Nereye açılmak istediğinizi bulduktan sonra, dil engellerini aşmanız gerekebilir. Çeviri olmadan mevcut ve potansiyel müşterilerinizle nasıl iletişim kuracak ve pazarlama yapacaksınız?

Web sitenizin içeriğini çevirerek yerelleştirmeniz gerekebilir. Otomatik çeviri hizmetleri çok ender olarak %100 doğru sonuçlar verir. Bu nedenle içeriğinizin doğru tarzda olmasını sağlamak için açılmak istediğiniz ülkenin anadilini konuşan yerel birinden yardım almanız iyi bir fikir olabilir.

Farklı kültürlere ve dillere sahip yeni ve potansiyel müşterileriniz de sizinle iletişim kurma ihtiyacı duyarlar. En baştan itibaren bu müşterilerin hizmet ihtiyaçlarını karşılayacak bir plan yaparak hazırlıklı olun.
Daha sonra, altyapınızı ve uluslar arası pazarlara açılmanızı doğru biçimde desteklemek için ihtiyacınız olabilecek sistemleri düşünün.

Kırılabilecek bileşenler için paketleme, KDV, diğer yasal engeller veya düzenleme sorunlarını da dikkate almayı unutmayın.
Bu sorunlar çözüldüğünde, e-ticaret ve ödeme çözümlerinizi inceleyebilirsiniz.

Birçok e-ticaret sisteminde çok uluslu işlemler yapılabilse de ödeme seçeneklerinizi ve diğer ayarları optimize etmeniz gerekebilir. Bu konuları başka bir videoda ayrıntılı olarak ele alacağız.

Harika bir sınır ötesi e-ticaret sisteminiz olsa bile, bir sonraki adım olan ürünlerinizi yeni uluslar arası müşterilere ulaştırma konusunu önceden düşünmeniz gerekir.

Siparişlerinizi göndermek ve teslim etmek için neler gerekiyor? Peki iadeler ne olacak? Ya müşteri hizmetleri ve destek?

Uluslar arası pazarlardaki yeni müşterilere pazarlama yapmak heyecan vericidir ve işinizi olağanüstü ölçüde genişletebilir. Önceden ayrıntılı olarak plan yapmak, başarıya zemin hazırlar.
Uluslar arası genişlemeyi tam anlamıyla keşfetmeye hazır mısınız?

Sıradaki videolarda, yeni ülkelerde ürününüz için pazarları nasıl araştıracağınızı ve doğrulayacağınızı açıklayacağız. Ardından, çeviri ve yerelleştirme işlerini halletmenize yardımcı olacak ve ihtiyacınız olan altyapı ve desteği tartışacağız.

Son olarak, uluslar arası bir pazar için e-ticaret ve teslimat süreçlerinizi uyarlamaya değineceğiz.

İşletmenizin heyecan verici yeni pazarlarda başarılı olacak şekilde konumlanması için bizi izlemeye devam edin!

Örümcek

İnternet'te sistematik olarak içerik taramak ve söz konusu içerikle ilgili bilgileri toplamak, bu sayede arama yapan kullanıcıların istediği bilgileri bulmasına yardımcı olmak için tasarlanan program. Ör. "Örümceklerden korkarım, ama web sitemin arama motorlarında görüntülenmesine yardımcı olanları seviyorum."

Bağlantı Oluşturma

İnternet topluluğunda kendiliğinden popülerlik kazanabilen özgün ve alakalı içerik oluşturarak, bir web sitesine yönelik kaliteli, alakalı bağlantıları teşvik etme işlemi. Ör. "İçeriğimiz alakalı ve ilgi çekici olduğu için, diğer web siteleri sık sık sayfalarımıza yönlendiren bağlantılar oluşturuyor. Böylece arama motorlarındaki konumumuzu iyileştirmek amacıyla yaptığımız bağlantı oluşturma çalışmalarına katkıda bulunuyorlar.

Tıklama Oranı (TO)

Reklam gibi belirli bir öğenin kullanıcılar tarafından tıklanma sayısının söz konusu öğenin kullanıcılara gösterilme sayısına oranı. Örneğin, reklamınızın 100 gösterimi ve 3 tıklaması varsa, TO %3'tür. TO, reklamlarınızın arama motorunu kullanan tüketicilerin aramalarıyla alakalı olup olmadığını gösteren önemli bir metriktir. Bunu, mağazanıza gelen müşteri sayısının dışarıdan vitrine bakan kişi sayısına bölünmesi olarak düşünebilirsiniz. Belirli bir kural olmasa da TO'nuzu iyileştirmek için sürekli çalışmanız gerekir. Ör. "Düğün Fotoğrafları reklamıma fiyat bilgileri ekledikten sonra TO büyük oranda yükseldi. Belli ki fiyat bilgileri, daha çok kullanıcıyı reklamı tıklamaya teşvik ediyor."

Tarayıcı

Ziyaretçinin İnternet'te gezinmek için kullandığı program. Örnekler arasında Chrome, Firefox, Internet Explorer ve Safari yer alır. Ör. "Sitemi Chrome veya Firefox tarayıcılarında görüntüleyen ziyaretçilerin sayısını öğrenmek için web analizi araçlarını kullanabilirim."

Görünen URL

Reklamda gösterilen URL. Genellikle, gerçek veya hedef URL'nin kısaltılmış versiyonudur. Ör. "Kullanıcıların http://www.mavipastane.com/urunler/kurabiyeler gibi uzun bir URL görmelerini önlemek için, https://goo.gl/ gibi bir URL kısaltma hizmeti kullanıyorum. Bu hizmet sayesinde, sosyal medya güncellemelerinde kullanmak üzere daha kısa ve kullanıcı dostu bir görünen URL oluşturabiliyorum."

Kategori

E-ticarette, ürünler genellikle kategori ve alt kategorilerden oluşan bir hiyerarşi içinde gruplandırılır. Ör. "E-ticaret mağazamız yatak odası, oturma odası ve ev ofis gibi kategorilere göre düzenlendi. Ayrıca ahşap kaplama gibi alt kategoriler oluşturuldu."

E-ticaret

Ürün ve hizmetlerin online satışı.

Açılış Sayfası

Bir web sitesinde, genellikle kullanıcının gördüğü ilk sayfa (her zaman web sitesinin ana sayfası olması gerekmez). Ör. "Reklamımı tıklayan kullanıcıları, indirim kuponu içeren bir açılış sayfasına yönlendirerek alışveriş yapmaları için teşvik ediyorum."

Mobil Ticaret (m-ticaret)

Akıllı telefon veya tabletler üzerinde veya mobil cihazlarda yapılan araştırmaların etkisiyle gerçekleştirilen satış işlemleri. Ör. "Akıllı telefon ve tabletleri üzerinden alışveriş yapan müşterilerin sayısı arttıkça, işletmemizin m-ticaret ayağı hiç olmadığı kadar önemli hale geldi."

Dahili Bağlantılar

Aynı web sitesi içinde bir sayfadan başka bir sayfaya yönlendiren bağlantı. Ör. "Web sitesi ziyaretçileri, meyve ve sebze galerisindeki web sayfalarını görmek için ana sayfadaki dahili bağlantıları tıklayabilir."

TO

Kullanıcıların, reklam gibi belirli bir öğeyi tıklama sayısının, söz konusu öğenin gösterim sayısına oranı. Ör.: "Dış mekan boyama ile ilgili reklamlara yönelik tıklama oranı %2, ancak iç mekan boyama ile ilgili reklamlar için aynı oran %1'den daha düşük."

Teklif Yönetimi Yazılımı

Bir arama ağı kampanyasını otomatik olarak yönetmek için kullanılan yazılım. Bu yazılım, genellikle önceden belirlenen kurallar oluşturmak için kullanılır.

Oturum

Belirli bir zaman çerçevesinde web sitenizde gerçekleşen bir grup etkileşim. Örneğin, tek bir oturum birden çok sayfa görüntülemesi ve e-ticaret işlemleri içerebilir. Ör., "Geçen ay web siteme 2.000 ziyaret oldu, ancak ben aslında satışla sonuçlanan ziyaret sayısıyla ilgileniyorum."

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Online platform kullanıcıları tarafından oluşturulan video, yorum veya gönderi gibi içerikler. Ör. "Sosyal ağların çoğu, gönderi ve paylaşım için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe güveniyor."

E-ticaret platformu

İşletmelere İnternet'te satış yapma olanağı sunan bir yazılım programı veya uygulama. E-ticaret platformları belirli özellikler bakımından değişiklik gösterse de genel olarak web sitesi ziyaretçilerine gösterilen ürün bilgileri, müşteri hesapları yönetimi, alışveriş sepeti ile ödeme işlemleri, ürün arama becerileri ve sipariş yönetimi gibi özellikleri içerir. Ör. "Bir e-ticaret platformu online işletmeye ürünleri göstermek, müşteri hesaplarını yönetmek ve ödeme işlemlerine olanak tanımak için gereken tüm işlevleri sağlayabilir."

Arama Motoru Sonuçlar Sayfası

Kullanıcının arama sorgusuna yanıt olarak arama motorunda gösterilen sonuçların listesi. Ör. "'Tam parlak boya ambalajsız satış' için arama yaptığımda, arama motoru sonuçlar sayfasında hem normal hem de ücrete tabi dizinlerin bulunduğunu fark ettim."

Siyah Şapka

Web sitelerini kullanıcılar için değil, yalnızca arama motorları için optimize eden manipülatif veya aldatıcı SEO taktikleri. Ör. "Siyah şapka SEO tekniklerinden kaçınmaya özellikle dikkat ettim. www.sariciftlik.com.tr adlı sitemin arama motorlarındaki sıralamasının zarar görmesini kesinlikle istemiyorum."

XMP Site Haritası

Sitenizdeki web sayfalarını içeren ve arama motorlarının web sitenizi anlamasına yardımcı olan liste. Ör. "Eklenen site haritası, arama motorlarının www.mavipastane.com.tr adlı web sitesindeki sayfaları anlamasına yardımcı oldu."

URL

İnternet'te bir sayfanın veya dijital içerik parçasının benzersiz adresi. Ör. "Mehmet, URL'yi tarayıcına yazarak web siteme erişebilirsin."

Site Haritası

Sitenizdeki web sayfalarını içeren ve arama motorlarının web sitenizi anlamasına yardımcı olan liste. Ör. "Eklenen site haritası, arama motorlarının www.mavipastane.com.tr adlı web sitesindeki sayfaları anlamasına yardımcı oldu."

Ödeme geçidi

Kredi kartları ve banka kartları gibi yöntemler kullanılarak yapılan online ödemeleri onaylayan hizmet sağlayıcısı. Ödeme geçitleri, satıcıların ürün ve hizmetleri için online ödeme almalarına olanak tanır. Ör. "Ödeme geçitleri, müşterilerin sadece bir düğmeye basarak banka veya kredi kartlarıyla satın alma işlemi yapmalarına olanak tanır."

Beyaz Şapka

Web sayfalarını arama motorları için değil, kullanıcılar için optimize eden taktikler. Ör. "Arama motorlarının www.mavipastane.com.tr adlı web sitemi bulmasını sağlamak için yalnızca beyaz şapka taktikleri kullanırım."

Analiz

Web siteleri ve pazarlama kampanyalarını iyileştirmenin yollarını bulmak amacıyla, tüketicilerin web siteleri veya mobil uygulamalardaki etkinlikleri sırasında oluşturulan verilerin analizi. Ör. "Web sitemde müşteri etkileşimini artırmak amacıyla belirli web sayfalarını nasıl iyileştirebileceğimi anlamak için bir web analizi aracı kullanıyorum."

Müşteri Yaşam Boyu Değeri (MYBD)

Bir müşterinin tek bir işleme göre belirlenen değeri yerine, söz konusu müşterinin şirketle kurduğu ilişki süresince sağladığı değer. Ör. "Bu ürün türünün sunduğu yüksek Müşteri Yaşam Boyu Değeri, bir müşteriyi edinmek için başlangıçta daha fazla harcama yapabileceğimiz anlamına gelir."

Ürün Satışı

E-ticarette, ürünlerin müşteriyi satın almaya teşvik edecek şekilde yerleştirilmesi ve gösterilmesi anlamına gelir. Ürün satışı örnekleri arasında "öne çıkan ürün" listeleri, özel ürün promosyonları ve en popüler satıcıların ürün önerileri ya da ilgili ürünler yer alır. Ör. "Online vitrin, ürünleri ana sayfada dikkat çekici bir şekilde gösterir; ürün satışı bakımından çevrimdışı perakende mağazası ile aynı fırsatlara sahiptir."

Gönderim

Satın alınan ürünlerin müşteriye fiziksel olarak gönderilmesi. Online satıcı genellikle gönderim işlemi için müşteriden ek ücret talep eder. Gönderim bedeli, bu ek ücretleri ifade edebilir. Ör. "Ödeme sırasında, gönderim satın alınan mobilyanın toplam ağırlığına göre hesaplanır."

TBÖ

Reklamverenlerin, reklamlarını tıklayan kullanıcılar için ödeme yaptığı bir reklamcılık sistemi. Ör. "Suni deri kaplamalı yeni ürünlerimi tanıtmak için tıklama başına ödemeli reklamlar yayınlayacağım."

Kupon kodu

Müşterinin ödeme işlemi sırasında girdiği, indirimden yararlanmasını sağlayan özel kod. Online satıcılar, yeni müşterileri web sitelerinde bir satın alma işlemini tamamlamaya veya geri dönen müşterileri yeniden alışveriş yapmaya ikna etmek için kupon kodları sunabilir. Ör. "Kupon kodları sunan işletmeler iyi bir teklif arayan tüketicilerin satın alma olasılığını genellikle yükseltir."

E-posta ile Pazarlama

Bilgi paylaşmak ve ürünleri/hizmetleri tanıtmak için e-posta mesajları kullanma.

İade politikası

Bir müşterinin satıcıdan aldığı ürünleri ne zaman, nasıl ve hangi koşullarda iade edebileceğini açıklayan bildirim. Ör. "Web sitemizin alt kısmında bağlantısı verilen iade politikamızda, ısmarlama mobilyaların defolu olmadığı sürece iade edilemeyeceği belirtilmektedir."

Kalite Puanı

Reklam ve açılış sayfalarınızın teklif verdiğiniz anahtar kelimeler için alaka düzeyini ölçmek amacıyla kullanılan 1 - 10 arası ölçüm. Kalite Puanınızın iyileştirilmesi, daha iyi reklam konumları elde etmenizin yanı sıra tıklamalar için daha düşük ücret ödemenize de yardımcı olabilir.

Ücrete Tabi Dizinler

Arama sonuçları sayfalarında görüntülenen reklamlar. Ör. "Web siteme daha çok sayıda müşteri çekebilmek amacıyla web sitemin ücrete tabi dizinlerde görüntülenmesi için ödeme yapmayı düşünüyorum."

Bağlantı Metni

Web sayfasında bir bağlantının görünür veya tıklanabilir bölümü. Ör. "Bağlantı metni ‘Organik Ürün fotoğraf galerisi' olan bağlantıyı tıklarsanız, meyve ve sebzelerimize ait daha çok fotoğraf içeren bir sayfaya yönlendirilirsiniz."

STB (Stok Tutma Birimi)

Stok Tutma Birimi (STB), envanteri izlemek ve satılık ürünler arasında ayrım yapabilmek için kullanılan, tek tek her ürün için verilen benzersiz bir tanımlayıcıdır. Ör. "Kullandığımız STB'ler, işletmemizin nerede, ne kadar stoku bulunduğunu takip etmemize yardımcı oluyor. Bu sayede, envanter yönetimini optimize edebiliyoruz."

Arama Motoru

Kullanıcıların anahtar kelimelerine yanıt olarak alakalı dijital içeriklerin dizinini yapan ve içerik döndüren araç. Popüler İnternet arama motorları arasında Google, Bing, Yahoo, Yandex ve diğerleri yer alır. Ör. "Ev dekorasyonundaki trendleri görmek için arama motorlarını kullanıyorum."

Sorgu

Kullanıcının belirli bir konu hakkında bilgi bulmak için arama motoruna yazdığı anahtar kelime veya kelime öbeği. Ör. "Kullanıcılar 'kuaför' arama terimini girdiğinde, saçlarını yaptırabilecekleri bir kuaförün yanı sıra kendilerinin uygulayabileceği saç şekillendirme ipuçlarını da arıyor olabilirler."

Dönüşüm başına maliyet

Genellikle edinme başına maliyet (EBM) olarak ifade edilen bu oran, reklamlardan elde edilen dönüşüm sayısına göre reklamlara harcadığınız tutarı belirtir. Örneğin, 100 TL harcama karşılığında 4 dönüşüm gerçekleşiyorsa, dönüşüm başına maliyet 25 TL'dir. Edinme başına maliyet, dönüşümün değerinden daha düşük olmalıdır. Örneğin, dönüşüm yalnızca 20 TL değerindeyken, dönüşüm başına 25 TL tutarındaki maliyet kâr sağlamaz. Ör. "Ödediğim dönüşüm başına maliyet çok yüksek olduğu için, dijital reklamcılık harcamalarını biraz kıstım ve gelecek kampanyalarımda reklamları nasıl iyileştirebileceğime odaklandım."

Sosyal Medya

Kullanıcılar tarafından oluşturulan ve İnternet'te paylaşılan metin, resim veya video gibi içerikler. Ör. "Sosyal medya her an değiştiği için, sosyal medya stratejisi oluşturmama yardımcı olacak birini işe aldım."

HTML

Hypertext Markup Language (Köprü Metni Biçimlendirme Dili). Web geliştiricilerinin web siteleri oluşturmak için kullandığı dil. Ör. "Web sitem HTML kullanılarak yazıldı."

Tıklama

Kullanıcının bir reklam üzerinden sitenizi ziyaret etmesi. SEM kampanyalarının çoğunda, yalnızca arama yapan kullanıcı reklamınızı tıkladığında ödeme yaparsınız. Ör. "'Sevimli Köpek Fotoğrafları' reklamım, 'Sevimli Kedi Fotoğrafları' reklamımdan çok daha fazla tıklama alıyor."

Teklif Fiyatı

­Maksimum tıklama başına maliyet (TBM) veya teklif fiyatı, reklamınızın aldığı 1 tıklama için ödemek istediğiniz en yüksek tutardır. Ancak, her zaman Maks. TBM ile ücretlendirilmezsiniz. Örneğin, belirlediğiniz Maks. TBM 1,25 TL ise rekabet faktörlerine bağlı olarak tıklama için yalnızca 1,04 TL ödeyebilirsiniz. Öte yandan, teklifin yükseltilmesi arama motoru sonuçlar sayfasında daha yüksek bir reklam konumu elde etme olasılığını artırabilir. Ör. "Teklif üst sınırını 2,25 TL olarak belirleyeceğim, ama bu benim için maks. TBM olacak. Para makinesi değilim sonuçta!"

Meta Anahtar Kelimeler

Bir sayfanın içeriğini kısaca açıklayan çeşitli kelimelerden oluşan kısa liste. Arama motorları tarafından kullanılmaz. Ör. "Web sayfalarıma meta anahtar kelimeler eklemekle uğraşmıyorum, çünkü arama motorları bu bilgileri kullanmıyor."

Endeks

Arama motorunun alakalı sonuçlar göstermek için kullandığı, web sayfaları ve dijital içerikten oluşan aranabilir katalog. Ör. "Web sitem arama motorunun dizininde görüntülenmeden önce, duvar şömineleri için arama yapan kullanıcılar sitemi bulamıyordu."

Bot

İnternet'te sistematik olarak içerik taramak ve söz konusu içerik hakkında bilgi toplamak, bu sayede arama yapan kullanıcıların istediği bilgileri bulmasına yardımcı olmak için tasarlanan program. Ör. "Web sitemi yayınlarken, sayfaların dizine eklenebilmesi için arama motoru bot'larında görünür olmalarına özellikle dikkat ettim."

Vlog

Blogun video versiyonu. Yazı yerine yeni video içerikleriyle güncellenir.

Ürün öneri motoru

Mevcut bilgilere dayanarak belirli ürün önerilerinde bulunan yazılım. Ör. "Ismarlama mobilya sitemizdeki ürün öneri motoru her yemek ve çalışma masası için uygun sandalyeler önerir."

İçerik

Metin, video, ses, resim vs. üzerinden kullanıcılara sunulan dijital malzemeler. Ör. "Sayfayı daha ilgi çekici kılmak için yeni resim ve video içeriği yüklüyorum".

Dönüşüm oranı

Dönüşümlerin ziyaretlere oranı. Genellikle dijital performansı ölçmek için kullanılır. Ör. "Dönüşüm oranları, ziyaretçileri online mağazaya yönlendiren reklam kampanyaları sayesinde iyileştirilebilir."

Sıralama

Bir listelemenin arama motoru sonuçlar sayfasındaki konumu. Ör. "Çok çalışıp web sitemi alakalı anahtar kelimeler ve hedeflediğim kitle için arama motorlarında 1. sıraya yerleştirmek istiyorum."

Reklam Uzantıları

Arama Ağı reklamının alt tarafında gösterilen isteğe bağlı ek bilgiler. Ör. "Reklamlarımıza eklediğimiz site haritası reklam uzantılarıyla, müşterilerimize sitemizdeki öğeleri daha çok tıklamaları için ek seçenekler sunduk."

Ortalama sipariş değeri (AOV)

Her bir müşteri siparişi için harcanan ortalama tutar. Çoğu zaman bir performans metriği olarak kullanılır. Ör. "Ortalama sipariş değeri, yıllık gelir artışını ölçmek isteyen bir işletme sahibi için çok iyi bir metriktir."

Tıklama Başına Maliyet

Dijital reklama yönelik tek bir tıklama üretmek için gereken para tutarı. Ör. "Tıklama başına maliyet, hafta sonları daha yüksek olduğu için kampanyalarımı yalnızca hafta içi yayınlıyorum."

Kopya İçerik

Başka bir web sitesinde bulunan içeriğe benzer veya bu içeriğin aynısı olan içerik. Arama motorları kopya içerikleri yoksayma eğilimindedir. Ör. "Orijinal içeriğe yatırım yapıyor ve kopya içerikten sakınıyoruz."

İndirim kodu

Müşterinin ödeme işlemi sırasında girdiği, indirimden yararlanmasını sağlayan özel kod. Online satıcılar, yeni müşterileri web sitelerinde bir satın alma işlemini tamamlamaya veya geri dönen müşterileri yeniden alışveriş yapmaya ikna etmek için kupon kodları sunabilir. Ör. "Kupon kodları sunan işletmeler iyi bir teklif arayan tüketicilerin satın alma olasılığını genellikle yükseltir."

Vergi

E-ticarette vergi, online sipariş kapsamında, yerel yasalar ve kurallar gereğince alınması zorunlu olan toplam vergileri ifade eder. Ör. "Atlantik Okyanusu'nun iki tarafındaki ülkeler online satışları vergilendirmek için en iyi uygulamaları tartışmaya devam ediyor."

Banner Reklam

Web sayfaları ve mobil uygulamalarda bulunan bir reklam türü. Resim, animasyonlu GIF veya Rich Media gibi çeşitli biçimlerde tasarlanabilir. Ör. "Web siteme yeni müşteri çekmek için banner reklamlar kullanıyorum."

SSL sertifikası

SSL sertifikası, e-ticaret sayfasında kişisel bilgiler veya kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgileri şifreleyen SSL (Secure Sockets Layer - Güvenli Yuva Katmanı) teknolojisini kullanmak için gereklidir. Satıcılar bir Sertifika Yetkilisi aracılığıyla SSL sertifikası satın alıp dijital olarak imzalayabilir. SSL sertifikası web sitesinde yapılandırıldıktan sonra, web tarayıcıları tüketicilere satıcının güvenilir bir bağlantı kullandığını bildirir. Ör. "Web adresimizdeki kilit simgesi, sitemizin kişisel bilgileri şifrelemek ve korumak amacıyla SSL sertifikasına sahip olduğu konusunda müşterileri temin eder."

Gösterim

Bir reklamın gösterilme sayısı. Kullanıcının reklamı tıklaması gerekmez. Ör. "Bebek Fotoğraflarım için yayınladığım reklamın gösterim sayısı çok yüksek olsa da tıklanma sayısı o kadar yüksek değil. Belki reklamı yeniden yazmam gerekiyordur."

Ödeme

Web sitesi ziyaretçilerinin bir e-ticaret ödemesini tamamlamak için gerekli bilgileri sağladığı işlem. Adımlar farklı olabilir, ancak genellikle ödeme ve fatura bilgileri, gönderim bilgileri, sipariş doğrulama ve sipariş onayı işlemlerini içerir. Ör. "En iyi e-ticaret uygulamaları, kullanıcı dostu ve zahmetsiz bir ödeme işlemi sunanlardır."

Arama Motoruyla Pazarlama

Reklamınızın, kullanıcıların yazdığı anahtar kelimelerle alakalı arama sonuçlarının yanında gösterilmesi için teklif vermenize olanak tanıyan bir reklamcılık türü. Bu, işletmelerin sunduğu ürün veya hizmetlerin, kullanıcıların tam da söz konusu ürün veya hizmetleri aradıkları anda gösterilmesini sağlar. Ör. "SEO uzun bir süreç gerektirir. Ancak SEM kullanarak, web sitemin çok kısa bir sürede çok daha fazla trafik almasını sağladım."

İçerik Pazarlaması

Belirli bir kitlenin ilgisini çekmek ve etkileşim kurmasını sağlamak için blog, video veya bilgilendirici grafik gibi online içerik oluşturma.

Web Analizi Araçları

Web siteleri ve pazarlama kampanyalarını iyileştirmenin yollarını bulmak amacıyla, tüketicilerin web siteleri veya mobil uygulamalardaki etkinlikleri sırasında oluşturulan verilerin analizi. Ör. "Web sitemde müşteri etkileşimini artırmak amacıyla belirli web sayfalarını nasıl iyileştirebileceğimi anlamak için bir web analizi aracı kullanıyorum."

Meta Açıklama

Sayfanın kodunda yer alan web sayfası açıklaması. Ayrıca arama motoru sonuçlar sayfasında açıklamanın bir parçası olarak da kullanılabilir. Ör. "Arama motorunun, sayfayı arama sonuçlarında göstermesi olasılığını göz önünde bulundurarak web sitemdeki her sayfa için meta açıklamalar yazıyorum."

Satıcı hesabı

Online satıcının banka veya ödeme geçidi sağlayıcısı gibi bir kurumda sahip olduğu hesap. Sözleşmeye dayalı bir anlaşmayla tanımlanan bu hesap sayesinde online satıcı kredi kartları, banka kartları veya bir e-ticaret web sitesinde kullanılan diğer yaygın ödeme yöntemlerini kabul edebilir. Ör. "E-ticaret işletmelerinin, online ödeme kabul etmek ve finansal işlemleri yönetmek için ödeme işlemi sağlayıcılarında satıcı hesapları olması gerekir."

Web Spam

Arama sonuçlarının en üstünde yer almak için anahtar kelimeleri yineleme, sayfanıza bağlantı vermeleri için başka sitelere ödeme yapma veya ekrana görünmez metin yerleştirme gibi kandırma teknikleri. Bu, gerçekten alakalı web sitelerinin sonuçlar arasında alt sıralara düşmesine neden olduğundan kötü biçim olarak değerlendirilir. Ör. "Web sitemi Google arama sonuçlarında ilk sıraya yerleştirmeyi teklif eden e-postalar aldım, ancak kullanılan teknikler spam olduğu için hepsini reddettim."

SEO

Organik veya ücretsiz arama motoru sonuçlarında görünürlüğü iyileştirmek için web sayfalarında veya içeriklerde değişiklikler yapma ve söz konusu içeriği tanıtma. Ör. "SEO'ya yaptığım yatırım, web sitemin arama motoru sonuçlarında daha yüksek bir sıralamada yer almasını sağladı."

SEM

Reklamınızın, kullanıcıların yazdığı anahtar kelimelerle alakalı arama sonuçlarının yanında gösterilmesi için teklif vermenize olanak tanıyan bir reklamcılık türü. Bu, işletmelerin sunduğu ürün veya hizmetlerin, kullanıcıların tam da söz konusu ürün veya hizmetleri aradıkları anda gösterilmesini sağlar. Ör. "SEO uzun bir süreç gerektirir. Ancak SEM kullanarak, web sitemin çok kısa bir sürede çok daha fazla trafik almasını sağladım."

Normal Sıralama

Ücretli reklamlar arasında yer almayan arama motoru sonuçları. Ör. "Web sitem arama motorunun normal sıralamasında ne kadar yükselirse, trafiği o kadar artıyor."

Müşteri Segmentasyonu

Değeri veya satın alma potansiyeli yüksek olan tüketicileri belirlemek için müşterileri gruplara ayırma. Segmentasyon çoğunlukla konum, yaş, cinsiyet, ilgi alanları ve harcama alışkanlıkları gibi demografik kategorilere dayanır. Ör. "Siteye geri dönerek sık sık satın alma işlemi yapan tüketiciler için değerli bir müşteri segmentasyonu bulduk."

Sipariş onayı

Müşteriye siparişinin başarılı bir şekilde alındığı bilgisinin iletildiği en son ödeme işlemi adımı. Genellikle bu bilgi müşteriye, hem ödeme işlemi sırasında ekranda hem de e-posta yoluyla iletilir. Ör. "Müşteri satın alma işlemini tamamladıktan sonra, hem açılış sayfası hem de e-posta biçiminde sipariş onayı alır."

Yatırım Getirisi

Reklamverenin, dijital pazarlama kampanyalarının kârlı olup olmadığını belirlemek için kullandığı bir hesaplama. YG'yi hesaplamak için yaygın olarak kullanılan formüllerden biri şöyledir: yatırım getirisi = (yatırımdan elde edilen kazanç – yatırım maliyeti) / yatırım maliyeti. Ör. "Bu üç aylık dönemde, Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarımız üzerinden gerçekleşen satışlardan olumlu YG elde edildi."

Geri Bağlantı

Bir sayfa veya web sitesine başka bir sayfa veya web sitesinden gelen bağlantı. Ör. "Blog yayınlarımızda popüler ve faydalı birçok bilgi verildiği için, başka web sitelerinden bu yayınlara yönelik çok sayıda geri bağlantı bulunuyor."

Mağazadan bakma

Müşteri caddedeki fiziksel mağazadan bir ürüne bakar, ancak ürünü online satın alır. Ör. "Online elektronik eşya satıcıları daha popüler olsa da müşteriler satın almadan önce ürünlere bakmak için hala mağazalara gidiyor."

Başlık Öğesi

Web sayfasının HTML'inde gösterilen sayfa başlığı. Ayrıca arama motoru sonuçlar sayfasında sayfanızın başlığı olarak da kullanılabilir. Ör. "Arama motorlarının sayfaların ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmak için web sayfalarımın başlık öğesine çok özen gösteririm."

Tıklama Oranı

Kullanıcıların, reklam gibi belirli bir öğeyi tıklama sayısının, söz konusu öğenin gösterim sayısına oranı. Ör.: "Dış mekan boyama ile ilgili reklamlara yönelik tıklama oranı %2, ancak iç mekan boyama ile ilgili reklamlar için aynı oran %1'den daha düşük."

Blog

Bir kişi veya işletme tarafından yazılan yazılarla düzenli olarak güncellenen web sitesi. Bu yazılar genellikle sohbet havasında olur ve belirli bir konuya odaklanır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Organik veya ücretsiz arama motoru sonuçlarında görünürlüğü iyileştirmek için web sayfalarında veya içeriklerde değişiklikler yapma ve söz konusu içeriği tanıtma. Ör. "SEO'ya yaptığım yatırım, web sitemin arama motoru sonuçlarında daha yüksek bir sıralamada yer almasını sağladı."

Bağlantı

Bir web sayfası veya web sitesinden başka bir sayfa veya siteye bağlantı veren metin veya resim. Ör. "Büyük bir ev dekorasyonu blogu web siteme bağlantı verdiğinde, web sitemin ziyaretçi sayısı büyük ölçüde arttı."

Alternatif Metin

Bir görüntüyle ilgili açıklama sunmak için sayfanın kodunda kullanılan metin. Görüntü bozuksa ve sayfa tarafından yüklenemiyorsa, normalde görüntünün bulunması gereken boş bir kutuda alternatif metin görüntülenir. Ayrıca alternatif metin, görme engelli veya görme bozukluğu olan kullanıcıların erişimini kolaylaştırmak ve görüntüde neler olduğunu bu kişilere anlatmak için ekran okuyucuları tarafından da kullanılır. Ör. "www.sariciftlik.com.tr adlı web sitemin ana sayfasında meyve ve sebze bahçesi resmi yer alıyor. Bu resimle ilgili açıklama sunmak amacıyla resim koduna şu alternatif metni ekledim: ‘Sarı Çiftlik bahçelerinden toplanmış taze meyve ve sebzeler."

Sanal Gerçeklik

Üç boyutlu ortamda bilgisayar tarafından oluşturulan simülasyon. Mikrofonlu kulaklık, sensör veya joystick gibi ekipmanlar kullanarak bu tür içerikle etkileşim kurabilirsiniz.

Tıklama Başına Ödeme

Reklamverenlerin, reklamlarını tıklayan kullanıcılar için ödeme yaptığı bir reklamcılık sistemi. Ör. "Suni deri kaplamalı yeni ürünlerimi tanıtmak için tıklama başına ödemeli reklamlar yayınlayacağım."

Sosyal Ağ

İçerik oluşturup paylaşan kullanıcılardan oluşan topluluk. Ör. "Sosyal ağlar, tasarladığım birbirinden güzel duvar şöminelerini sergilemek ve yeni müşteriler edinme şansımı artırmak için çok uygun bir platform olabilir."

Dönüşüm Oranı

Dönüşümlerin ziyaretlere oranı. Genellikle dijital performansı ölçmek için kullanılır. Ör. "Nedenini bilmiyorum, ama dış cephe boyaması ile ilgili sayfalarımdaki dönüşüm oranı, erkek ziyaretçiler arasında çok düşük."

Gizlilik politikası

Online satıcının hangi müşteri bilgilerini topladığını ve söz konusu bilgileri nasıl kullanabileceğini açıklayan bildirim. Ör. "Şirketimizin gizlilik politikası gereğince, müşterilerimizden yalnızca gerekli olan en az sayıdaki bilgiyi toplarız ve e-posta adreslerini üçüncü taraflara kesinlikle satmayız."

Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi

İnternet'te bir sayfanın veya dijital içerik parçasının benzersiz adresi. Ör. "Mehmet, URL'yi tarayıcına yazarak web siteme erişebilirsin."

Ziyaret

Belirli bir zaman çerçevesinde web sitenizde gerçekleşen bir grup etkileşim. Örneğin, tek bir oturum birden çok sayfa görüntülemesi ve e-ticaret işlemleri içerebilir. Ör., "Geçen ay web siteme 2.000 ziyaret oldu, ancak ben aslında satışla sonuçlanan ziyaret sayısıyla ilgileniyorum."

Spam

Arama sonuçlarının en üstünde yer almak için anahtar kelimeleri yineleme, sayfanıza bağlantı vermeleri için başka sitelere ödeme yapma veya ekrana görünmez metin yerleştirme gibi kandırma teknikleri. Bu, gerçekten alakalı web sitelerinin sonuçlar arasında alt sıralara düşmesine neden olduğundan kötü biçim olarak değerlendirilir. Ör. "Web sitemi Google arama sonuçlarında ilk sıraya yerleştirmeyi teklif eden e-postalar aldım, ancak kullanılan teknikler spam olduğu için hepsini reddettim."

Coğrafi Hedefleme

Reklamları yalnızca belirli bir coğrafi alandaki kullanıcılara göstermek için coğrafi hedeflemeyi kullanın. Ör. "Coğrafi hedeflemeyi, reklamlarımızı yalnızca işletmemize 80 kilometre mesafe içinde bulunan kullanıcılara gösterecek şekilde ayarladık."

YG

Reklamverenin, dijital pazarlama kampanyalarının kârlı olup olmadığını belirlemek için kullandığı bir hesaplama. YG'yi hesaplamak için yaygın olarak kullanılan formüllerden biri şöyledir: yatırım getirisi = (yatırımdan elde edilen kazanç – yatırım maliyeti) / yatırım maliyeti. Ör. "Bu üç aylık dönemde, Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarımız üzerinden gerçekleşen satışlardan olumlu YG elde edildi."

Ortalama Reklam Konumu

Reklamınızın arama motoru sonuçlar sayfasındaki konumu. Arama motorları genel olarak en üst konumu "Konum 1" olarak değerlendirir. Reklamınız bazen Konum 1'de bazen de Konum 2'de yer alıyorsa, Ortalama Konum 1,5 olacaktır. Ör. "Evcil hayvan fotoğraflarım için yayınladığım reklamın ortalama reklam konumu 7'den 3'e yükseldi. Çok heyecanlıyım!"

Uygulama

Akıllı telefon, tablet ve diğer mobil cihazlarda çalışmak üzere tasarlanan bir program. Ör. "Evimi boyatmam gerektiğinde, yakınımda güvenilir bir hizmet sağlayıcı bulabilmek için yerel bir uygulama kullandım."

Anonim olarak ödeme

Kullanıcının bir web sitesinde veya bir uygulamada hesap oluşturmadan alışverişi tamamlayabileceği ödeme yöntemi. Ör., "İnternet'te ürün veya hizmet satın alırken ödeme noktasında anonim olarak işlem yapmayı tercih ediyorum. Böylece, kişisel hesap oluşturmak için zaman harcamak zorunda kalmıyorum."

Hedef Sayfa

Başka bir sayfadan bağlantı verilen sayfa. Ör. "'Galeri'ye yönlendiren bağlantıyı tıklarsanız, baştan sona meyve ve sebze resimlerinden oluşan bir hedef sayfa görürsünüz."

Envanter

Bir online satıcının satışa sunduğu ürün stokunun tam listesi ve değeri. Ör. "İyi organize edilip tasarlanan ürün sayfaları, bir satıcının envanterini vitrinde göstermenin dinamik bir yöntemidir."

Algoritma

Sorunları çözmek için bilgisayarlar tarafından kullanılan bir dizi kural. Arama motorları, belirli bir arama sorgusu için bir sayfanın sıralamasını belirlerken algoritmaları kullanır. Ör. "Umarım, arama motoru algoritmaları alakalı web sayfalarımı istediğim kitle ile eşleştirir."

Arama Terimi

Kullanıcının belirli bir konu hakkında bilgi edinmek için arama motoruna yazdığı kelime veya kelime öbeğinin tamamı. Bunlar, reklamverenlerin hedeflediği anahtar kelimelerle tam olarak eşleşmeyebilir. Ör. "'Evcil hayvan fotoğrafçısı Antalya' arama teriminin her ay çok iyi bir performans gösterdiği söylenemez."

Ana Sayfa

Bir web sitesinin tanıtım veya "ana" sayfası. Ör. "Ziyaretçiler, ana sayfamda ev boyama ile ilgili en güzel örnekleri görebilir."

Hedef

Ziyaretçilerin gerçekleştirmesini istediğiniz işlem. Örnekler arasında e-ticaret satın alma işlemleri, form gönderme, telefon araması ve video görüntüleme sayılabilir. Ör. "Öncelikli hedefim, kullanıcıların web sitemde danışmanlık hizmeti için randevu almalarını sağlamak. Ancak e-posta bültenime kaydolmaları da bir dönüşüm olarak değerlendirilebilir."

Dönüşüm Optimizasyonu

Hedeflediğiniz işlemleri tamamlayan ziyaretçilerin sayısını artırmak için dijital platform stratejisini iyileştirme. Ör. "Web sitesine suni deri kaplamalı ürünlerden oluşan yeni koleksiyonumu ekledikten sonra dönüşüm optimizasyonuna odaklanacağım."

Arama Sorgusu

Kullanıcının belirli bir konu hakkında bilgi edinmek için arama motoruna yazdığı kelime veya kelime öbeğinin tamamı. Bunlar, reklamverenlerin hedeflediği anahtar kelimelerle tam olarak eşleşmeyebilir. Ör. "'Evcil hayvan fotoğrafçısı Antalya' arama teriminin her ay çok iyi bir performans gösterdiği söylenemez."

Stoksuz e-ticaret

Online satıcının fiziksel olarak stok bulundurmak ve siparişleri kendi yerinden göndermek yerine sipariş edilen ürünleri farklı bir kaynak veya yerden gönderdiği tedarik yöntemi. Ör. "Online mobilya mağazası stok bulundurmaz. Özel parçalar, doğrudan üreticinin ahşap atölyesinden gönderilir."

Reklam Ağı

Reklamverenleri, reklam yayınlamak isteyen yayıncılarla buluşturan bir platform. Reklamveren; reklam gösterimi, tıklama veya satış gibi belirli bir etkinliğin gerçekleştiği her seferde ağa ödeme yapar. Ardından ağ, reklamveren tarafından üretilen geliri, ağ ücretlerini kestikten sonra yayıncıyla paylaşır. Ör. "Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarımız için bir reklam ağı seçerek, reklamlarımızı web sitelerinden oluşan geniş bir yelpazeye hızla ulaştırmayı başardık."

Masaüstü cihazlar

Mobil olmayan bilgisayar. Ör. "Evde masaüstü bilgisayar kullanmayı tercih ediyorum, ancak seyahat ederken dizüstü bilgisayar kullanıyorum."

Yönlendirme

Kullanıcı tarafından girilen URL'den farklı bir URL'ye otomatik yönlendirme. Ör. "Web sitesini yeni bir alana taşıdığımızda yönlendirmeler kullandık."

Tedarik

Bir online alışveriş işlemini tamamlama ve satın alınan ürün ya da hizmetlerin müşteriye teslim edilmesi. Ör. "Her online satıcı tedarik için en düşük maliyetli yöntemi bulmak zorundadır."

Alışveriş sepeti

Ziyaretçilerin alışveriş sırasında birden çok ürün eklemelerine ve düzenlemelerine olanak tanıyan e-ticaret mağazası işlevi. Ör. "E-ticaret sitenizde alışveriş sepetinizin olması, kullanıcıların birden çok ürüne göz atıp satın almalarına olanak tanıyan temel bir işlevdir."

Trafik Edinme

Ziyaretçilerin dikkatini çekme işlemi. Genellikle web sitelerine, mobil uygulamalara ve diğer dijital öğelere yönelik trafik olarak ifade edilir. Ör. "Belirlediğim edinme stratejisiyle, yakın zamanda eski ev satın almış olan kullanıcıları hedefliyorum."

Avatar

Bir kişi, işletme veya kuruluşu sosyal medya üzerinde temsil etmek için kullanılan resim. Ör. "Avatarımı tıklayarak profilime geri dönebiliyorum."

Dönüşüm

Ziyaretçilerin gerçekleştirmesini istediğiniz işlem. Örnekler arasında e-ticaret satın alma işlemleri, form gönderme, telefon araması ve video görüntüleme sayılabilir. Ör. "Öncelikli hedefim, kullanıcıların web sitemde danışmanlık hizmeti için randevu almalarını sağlamak. Ancak e-posta bültenime kaydolmaları da bir dönüşüm olarak değerlendirilebilir."

Gerçek Tıklama Başına Maliyet (TBM)

Bir işletmenin tıklanan reklamı için arama motoruna ödediği gerçek tutar. İşletmeler, "tavan" işlevi gören bir Maks. TBM ayarlar ve bu rakamın üzerinde ücretlendirilemez. Ancak açık artırmadaki diğer reklamların sayısına ve alaka düzeyine bağlı olarak, ödenen gerçek tutar değişebilir. Tıklama başına maliyet formülü arama motorlarında çok küçük değişiklikler göstermekle birlikte genellikle şöyledir: (Aşılması Gereken Reklam Sıralaması ÷ Alaka Düzeyi Puanınız) + 0,01 TL. Bir örnek verelim. Yeşim'in Düğünleri adlı rakibinizin, bir sonraki en yüksek Reklam Sıralamasına sahip olduğunu varsayalım (bu, formüldeki aşılması gereken Reklam Sıralamasıdır). Bu rakibin Reklam Sıralaması 12'dir. Şimdi bu rakamı sizin alaka düzeyi puanınıza bölmemiz gerekir. Puanınızın 10 üzerinden 9 olduğunu varsayalım. Bu durumda, gerçek tıklama başına maliyet (1 2/9) + 0,01 TL veya 1,34 TL olacaktır. Ör. "Düğün fotoğrafları reklamım için en fazla 1,75 TL teklif vermek istiyordum, ancak şansıma gerçek TBM yalnızca 1,60 TL."

Reklam

Arama motoru sonuçlar sayfasında görüntülenen sponsorlu sonuç. Genellikle birkaç satır metinden oluşan bu reklamlar açık adres, yorum ve telefon numarası gibi ek bilgiler içerebilir. Ör. "Yayınladığım 'Güzel Düğün Fotoğraflarım' adlı reklam sayesinde daha şimdiden çok sayıda yeni iş aldım".

Maks. TBM

­Maksimum tıklama başına maliyet (TBM) veya teklif fiyatı, reklamınızın aldığı 1 tıklama için ödemek istediğiniz en yüksek tutardır. Ancak, her zaman Maks. TBM ile ücretlendirilmezsiniz. Örneğin, belirlediğiniz Maks. TBM 1,25 TL ise rekabet faktörlerine bağlı olarak tıklama için yalnızca 1,04 TL ödeyebilirsiniz. Öte yandan, teklifin yükseltilmesi arama motoru sonuçlar sayfasında daha yüksek bir reklam konumu elde etme olasılığını artırabilir. Ör. "Teklif üst sınırını 2,25 TL olarak belirleyeceğim, ama bu benim için maks. TBM olacak. Para makinesi değilim sonuçta!"

Reklam Sıralaması

Bir reklamın arama sonuçları sayfasının gösterilebileceği yeri belirleyen genel "puan". Yüksek Reklam Puanı, reklamın arama motoru sonuçlar sayfasının üst sıralarında yer almasını sağlar. Reklam Puanı formülü, arama motorlarında biraz değişiklik gösterse de genel olarak şöyledir: Maks. TBM X Kalite Puanı. Örneğin, Maks. TBM'si 2 TL, alaka düzeyi puanı 6/10 olan bir reklamın Reklam Sıralaması 12'dir. Bunun en yüksek Reklam Sıralaması olduğunu varsayarsak, söz konusu reklam arama motoru sonuçlar sayfasının ilk sırasında yer alır. Ör. "Reklamlarımın alaka düzeyini iyileştirdikten sonra teklifimi artırarak Reklam Sıralamasını iyileştirdim."

Chatbot

Genellikle İnternet'te insan sohbetini taklit eden bir bilgisayar programı. Ör. "Müşterilerimizin sıkça sorduğu soruları yanıtlamak ve müşteri hizmetlerine yardımcı olmak için bir chatbot geliştirdik."

Gösterim sayısı

Bir reklamın gösterilme sayısı. Ör. "Köpekler için ev yapımı mamalarla ilgili yeni pazarlama kampanyam binlerce gösterim aldı, ancak henüz satış olup olmadığından emin değilim."

Tekil Ziyaretçi

Belirli bir süre boyunca web sitesini ziyaret etmiş olan tekil kullanıcı. Ör. "Bülent Amcam web sitemi ne sıklıkla ziyaret ederse etsin tek bir ziyaretçi olarak sayılacak."

Ürün feed'i

Ürün envanteri ve ürün ayrıntılarının güncel listesini içeren, belirli bir biçime sahip dosya. Bu dosya, feed'deki ürünlerin tanıtımında kullanılan bir araç olarak diğer hizmetlerde de kullanılabilir. Ör. "Şirketimizin ürün feed'ini arama motorunun satıcı veri tabanına yükledik. Bu sayede, ürünlerimiz bir aramayla eşleştiğinde gösterilebilir."

Anahtar Kelime

Kullanıcının web sitenize ulaşmadan önce aradığı belirli terim. Ör. "'Lüks romantik kaçış' anahtar kelimeleri sitem için harika bir performans gösteriyor."

Organik Listeleme

Ücretli reklamlar arasında yer almayan arama motoru sonuçları. Ör. "Web sitem arama motorunun normal sıralamasında ne kadar yükselirse, trafiği o kadar artıyor."

Kayıt

E-ticarette kayıt işlemi, online satıcının sitesinde ad, fatura - gönderim adresi ve ödeme ayrıntıları gibi kişisel bilgiler içeren bir hesap oluşturma anlamına gelir. Kayıtlı bir müşteri, kendisine ait kullanıcı adı ve parolayla e-ticaret web sitesinde oturum açarak ödeme işlemini hızlandırabilir. Ör. "Bir müşteri sitemize kaydolduğunda, fatura ve gönderim bilgilerini kaydedebilir, bu sayede bir sonraki alışveriş deneyimini daha kolay ve hızlı bir hale getirebiliriz."

{[ ((lesson.showTranscript) ? 'Gizle' : 'Transkripti görüntüle') ]}

Ana başlıklar

Dijital pazarlama, küresel bir pazara anında ve kolay erişebilmenizi sağlar. Bu da işletmenizi diğer ülkelere genişletmeyi çekici bir fikir haline getirir. Başlamadan önce işletmenizin hazır olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Bu videoda inceleyeceğimiz konular:
  • Ürününüz için uygun uluslararası pazarları değerlendirmek
  • Farklı ülkelere açılırken karşılaşılabileceğiniz iş yapış şekli ve kültür ile ilgili durumlar