שיווק וייצוא בינלאומי למתחילים - Digital Workshop Google (הסדנה הדיגיטלית)
הרחבת העסק למדינות אחרות: מודול 1/1

1. שיווק וייצוא בינלאומי למתחילים

הוספה ל'תוכנית הלימודים שלי'
הסרה מ'תוכנית הלימודים שלי'
שיתוף
Twitter
Facebook
LinkedIn

רוצה להמשיך ללמוד?

נושאים נוספים בשיווק דיגיטלי מחכים לך בסדנה הדיגיטלית.

{[ ((lesson.showTranscript) ? 'הסתרה' : 'הצגת תמליל') ]}

שלום. כולכם שמעתם אנשים מדברים על השוק הגלובלי. כיום, בעזרת הפרסום בדיגיטל, כמעט כל עסק יכול בקלות לחפש לקוחות מעבר לגבולות של מדינה מסוימת. בשיעור הזה נבחן את ההזדמנויות שמציע שיווק לשוק הבינלאומי ונבדוק מה הקשיים שאפשר להיתקל בהם בתהליך. נתמקד בשאלה איך בודקים אם המוצר שלכם יכול להתאים לשווקים שונים ובסקירה של הבעיות התפעוליות והתרבותיות שצריך להתכונן אליהן.

נניח שיש לכם חנות למכירת תקליטים ישנים. לחנות יש מוניטין מצוין, הציוד האיכותי שאתם משתמשים בו והמומחיות שלכם עזרו לכם לבדל את עצמכם ולמשוך בסיס לקוחות מובחר. העסק מצליח יפה, אבל אתם רוצים להגיע לעוד לקוחות. הרעיון למכור לשווקים בחו"ל קוסם לכם, ואתם חושבים שכדאי לכם להתחיל לשווק את המוצרים שלכם באירופה ובמקומות נוספים. אז איפה מתחילים? קודם כל, אתם צריכים להכיר את שוק היעד שלכם בכל אזור שאתם שוקלים למכור בו, ולהבין מה השיטה הכי טובה לפנות ללקוחות באותו אזור.

לדוגמה, אם חושבים על פרסום בדיגיטל, צריך לבדוק את נפח התנועה שמגיעה מחיפוש, את התחרות ואת התמחור. הנתונים האלה יספקו לכם מושג די ברור לגבי שווקים פוטנציאליים, כך שתוכלו להחליט איפה המוצרים שלכם יתקבלו יפה. אפשר להיעזר בדוחות לגבי מגמות בחיפוש, בנתונים גיאוגרפיים שמתקבלים מניתוח פעילויות אינטרנט ובכלים שמספקים תובנות שיווקיות כדי להחליט לאילו שווקים הכי כדאי לכם להתחיל להתרחב. אחרי שתחליטו לאן אתם רוצים להגיע, אולי תצטרכו להתגבר על מחסומי שפה. איך מתקשרים עם לקוחות קיימים ופוטנציאליים ומשווקים להם בלי ששום דבר יאבד בתרגום? ייתכן שתצטרכו לתרגם את התכנים באתר שלכם ולהתאים אותם לשוק הרצוי. לרוב, שירותי תרגום אוטומטי לא מספקים תוצאה טובה, לכן רצוי להשתמש בשירותיו של דובר שפת אם שיכול לבדוק אם התוכן נכתב בסגנון מתאים. בנוסף, לקוחות חדשים ופוטנציאליים, שיש להם רקע תרבותי שונה ודוברים שפות שונות, ירצו ליצור איתכם קשר. תצטרכו להיות מוכנים לספק שירות לקוחות במקרים כאלה מהרגע הראשון.

הנושא הבא שצריך לחשוב עליו הוא התשתית של העסק והמערכות שתצטרכו כדי לתמוך בהתרחבות של העסק לשווקים בינלאומיים. אל תשכחו לחשוב על אריזה למשלוח של רכיבים שבירים, שיקולי מע"מ וכל שיקול משפטי או חוקי. אחרי שפותרים את כל הבעיות האלה, זה הזמן לבדוק את פתרונות המסחר האלקטרוני והתשלום. יש הרבה מערכות למסחר אלקטרוני שאפשר להגדיר בהן אפשרויות לביצוע עסקאות בינלאומיות, אבל לשם כך צריך לבצע התאמה של אפשרויות תשלום והגדרות אחרות. נעסוק בנושא הזה בהמשך. גם אם כבר יש לכם מערכות מסחר אלקטרוני נהדרות, שכוללות אפשרויות למכירה במדינות שונות, כדאי שתחשבו קדימה ותתכננו איך לשלוח את המוצרים ללקוחות החדשים שלכם בשוק הבינלאומי. מה אתם צריכים כדי להוציא משלוחים ולספק הזמנות? מה תעשו אם לקוח יבקש החזר כספי? מה עם שירות לקוחות ותמיכה?

שיווק ללקוחות חדשים בשווקים בינלאומיים הוא רעיון מלהיב שיכול להוביל את העסק לצמיחה משמעותית. תכנון מפורט של המהלך מראש יעזור לכם להצליח. חושבים שאתם מוכנים לבדוק לעומק את האפשרות להתרחב לשווקים בינלאומיים? בסרטונים הבאים, נסביר איך מבצעים חקר שוק ומאמתים את העניין במוצר שלכם במדינות חדשות. לאחר מכן, נעזור לכם להתמודד עם תרגום ולוקליזציה ונדון בתשתיות ובתמיכה שתצטרכו. בסוף, נעבור על התאמה של תהליכי המסחר האלקטרוני והמשלוח לשוק הבינלאומי. רוצים להתרחב בהצלחה לשוק הבינלאומי? בשיעורים הבאים נעזור לכם למצב את העסק בהתאם.

שיווק במנועי חיפוש (SEM)

צורת פרסום המאפשרת להציע הצעות מחיר למודעה כדי שהיא תוצג לצד תוצאות חיפוש של מילות מפתח שהמשתמשים מקלידים. כך עסקים יכולים להופיע בפני המשתמשים בדיוק ברגעים שבהם הם מחפשים את מה שהעסק מציע. דוגמה: "אופטימיזציה עבור מנועי חיפוש (SEO) היא תהליך ארוך, אבל השיווק במנועי חיפוש עזר לי למשוך הרבה יותר תנועה לאתר שלי במהירות".‬

דף יעד

הדף שאליו מפנה קישור שמופיע בדף אחר. דוגמה: "אם לוחצים על הקישור ל'גלריה', מוצג דף יעד שיש בו הרבה תמונות של הפירות והירקות שלנו".

מיקוד גיאוגרפי

מיקוד גיאוגרפי מאפשר להציג מודעות רק בפני אנשים שנמצאים באזור גיאוגרפי מסוים. דוגמה: "התאמנו את המיקוד הגיאוגרפי כדי להציג את המודעות שלנו רק בפני אנשים שנמצאים במרחק 80 ק"מ מהעסק".

ניתוח מאפייני אינטרנט

ניתוח של נתונים שמקורם בפעילות של משתמשים באתרי אינטרנט או באפליקציות לנייד, במטרה לגלות דרכים לשיפור האתרים והקמפיינים השיווקיים. דוגמה: "אני משתמש בכלי לניתוח מאפייני אינטרנט כדי להבין איך לשפר דפי אינטרנט מסוימים במטרה להגביר את מעורבות הלקוחות באתר שלי".

מודעות בתשלום

מודעות שמופיעות בדפי התוצאות של מנועי חיפוש. דוגמה: "אני שוקלת לשלם כדי שהאתר שלי יופיע במודעות בתשלום. ככה אמשוך יותר לקוחות לבקר בו".

ציון איכות

מדד של 1 עד 10 שמשקף את הרלוונטיות של המודעות ושל דפי הנחיתה למילות המפתח שעבורן המפרסם מציע הצעות מחיר. שיפור של ציון האיכות יכול לסייע להשגת מיקומי מודעות טובים יותר ומחירים נמוכים יותר לקליק.

כובע לבן (White Hat)

טקטיקות לביצוע אופטימיזציה של דפי אינטרנט לטובת המשתמשים, ולא לטובת מנועי החיפוש. דוגמה: "אני משתמש רק בטקטיקות 'כובע לבן' כדי לעזור למנועי חיפוש למצוא את האתר שלי, www.blakeproduce.com".

בדיקה בחנות לפני קנייה ברשת

מתאר מצב שבו לקוח מסתכל על מוצר בחנות פיזית, אבל מבצע את הקנייה באינטרנט. דוגמה: "הפופולריות של חנויות מקוונות למוצרי אלקטרוניקה גוברת, אבל הלקוחות עדיין נכנסים לחנויות הפיזיות כדי לבדוק את המוצרים לפני שהם קונים אותם ברשת".

הרשמה

בהקשר של מסחר אלקטרוני, הרשמה מתייחסת ליכולת ליצור אצל הסוחר המקוון חשבון שכולל מידע אישי, למשל שם, נתוני חיוב, כתובת למשלוח ופרטי תשלום. לקוח רשום יכול להיכנס לאתר מסחר אלקטרוני באמצעות שם המשתמש והסיסמה שלו כדי לזרז את תהליך התשלום. דוגמה: "כשלקוח נרשם לאתר שלנו, אנחנו יכולים לשמור את נתוני החיוב ואת פרטי המשלוח שלו כדי לזרז ולפשט את הקנייה הבאה שלו".

Sitemap

‏‫רישום של דפי האינטרנט הכלולים באתר, שעוזר למנועי חיפוש לנתח אותו. דוגמה: "הוספתי Sitemap כדי לעזור למנועי חיפוש לנתח את הדפים בכתובת www.blakeproduce.com".‬

תוכן שנוצר על ידי משתמשים (UGC)

‏‫תוכן שיוצרים המשתמשים בפלטפורמה מקוונת, למשל סרטונים, תגובות או פוסטים. דוגמה: "רוב הרשתות החברתיות מבוססות על תוכן שהמשתמשים יוצרים לפרסום ולשיתוף".‬

מחיר להמרה

מחיר להמרה (CPA) הוא יחס שמודד כמה כסף מושקע בפרסום ביחס למספר ההמרות שהתקבלו מהמודעות. לדוגמה, אם מוציאים 500 ש"ח ומקבלים 4 המרות, המחיר להמרה הוא 125 ש"ח. המחיר להמרה צריך להיות נמוך מערך ההמרה. לדוגמה, אם השווי של המרה הוא 100 ש"ח בלבד, המחיר של 125 ש"ח להמרה לא רווחי. דוגמה: "המחיר שלי להמרה היה גבוה מדי, אז התחלתי להשקיע קצת פחות בפרסום המקוון כדי לבדוק איך לשפר את המודעות שלי בקמפיינים עתידיים".

מטא מילות מפתח

רשימה קצרה של כמה מילים שמתארות בתמציתיות את התוכן של דף. הרשימה הזו לא משמשת אף מנוע חיפוש. דוגמה: "אני לא חוששת להוסיף מטא מילות מפתח לדפי האינטרנט שלי, כי מנועי החיפוש לא משתמשים במידע הזה".

אוואטר

תמונה המשמשת לייצוג אדם, עסק או ארגון במדיה חברתית. דוגמה: "כשאני לוחץ על האוואטר שלי, אני מגיע חזרה לפרופיל שלי".

דף תוצאות של מנוע חיפוש (SERP)

רשימה של תוצאות שמוצגות במנוע חיפוש בתגובה לשאילתת חיפוש של משתמש. דוגמה: "חיפשתי את השאילתה 'לקנות צבע מבריק בכמות גדולה' ושמתי לב שבדף התוצאות של מנוע החיפוש הוצגו גם רשומות טבעיות וגם רשומותבתשלום".

מסחר בנייד

מכירות המתבצעות בסמארטפון או בטאבלט, או שהחלו בחיפוש מידע במכשירים ניידים. דוגמה: "עם הגידול במספר הקונים מהסמארטפון והטאבלט, המסחר בנייד הפך כיום למרכיב חשוב ביותר בעסק שלנו".

שאילתה

מילת המפתח או הביטוי שמשתמש מקליד במנוע חיפוש כדי למצוא את מה שהוא מחפש. דוגמה: "כשאנשים מקלידים את מונח החיפוש 'ספר', ייתכן שהם מחפשים חנות ספרים שבה יוכלו לקנות ספר, או מספרה שבה יוכלו להסתפר".

ספאם באינטרנט

שיטות שמטרתן להגיע במרמה לראש תוצאות החיפוש, כגון חזרה על מילות מפתח, תשלום לאתרים אחרים כדי שיקשרו לאתר שלכם או הכללת טקסט מוסתר שאינו מופיע במסך. שיטות אלה נחשבות ללא נאותות מכיוון שהן גורמות לאתרים הרלוונטיים באמת לקבל דירוג נמוך יותר בתוצאות. דוגמה: "קיבלתי באימייל הצעות לקבלת דירוג במקום הראשון בתוצאות החיפוש של Google, אבל דחיתי אותן כי הן מבוססות על שיטות של ספאם".

בניית קישורים

התהליך של עידוד קישורים נכנסים רלוונטיים ואיכותיים לאתר אינטרנט על ידי יצירת תוכן ייחודי ורלוונטי שיכול לצבור פופולריות באופן טבעי בקהילת האינטרנט. דוגמה: "מכיוון שהתוכן שלנו רלוונטי ומעניין, יש סיכוי גבוה יותר שאתרים אחרים יציגו קישורים לדפים שלנו, וכך יתרמו למאמצים שלנו לבניית קישורים כדי לשפר את המיקומים שלנו במנועי חיפוש".

תוכן

החומר הדיגיטלי הזמין למשתמשים, וכולל טקסט, וידאו, אודיו, תמונות וכדומה. דוגמה: "אני מוסיף עוד תכני וידאו ותמונות לאתר שלי, כדי שהוא יהיה יותר מעניין".

אישור הזמנה

שלב סופי בתהליך תשלום, שבו מאשרים ללקוח שההזמנה בוצעה בהצלחה. לרוב, ההודעה הזו מוצגת במסך במסגרת תהליך התשלום וגם נשלחת באימייל ללקוח. דוגמה: "אחרי שלקוח מסיים את הקנייה, הוא מקבל אישור הזמנה גם בדף נחיתה וגם באימייל".

מלאי

רשימה מלאה של מלאי המוצרים שסוחר מקוון מחזיק למכירה ופירוט הערך שלהם. דוגמה: "דפי מוצרים שמאורגנים ומעוצבים היטב הם דרך דינמית להצגת המלאי של סוחר".

סורק

תוכנה שמטרתה לעבור בשיטתיות על תוכן באינטרנט ולאסוף עליו מידע, כדי לעזור למחפשים למצוא מה שהם רוצים. דוגמה: "סורק הוא לא רק מכשיר, זו גם התוכנה שבזכותה האתר שלי מוצג במנועי חיפוש".

רשת מודעות

פלטפורמה שמקשרת בין מפרסמים לבין יצרני תוכן שרוצים לארח את המודעות שלהם. המפרסם משלם לרשת בכל פעם שאירוע מוסכם מתרחש, למשל הופעה של מודעה, קליק או מכירה. אז הרשת מעבירה את ההכנסה שנוצרה מהפרסום ליצרן התוכן, בניכוי התשלומים לרשת. דוגמה: "בחרנו רשת מודעות לקמפיינים שלנו ברשת המדיה, כדי שנוכל לפרסם את המודעות שלנו במגוון רחב של אתרים במהירות".

דף נחיתה

הדף הראשון באתר שהמשתמש רואה בדרך כלל - שאינו בהכרח דף הבית של האתר. דוגמה: "אני מפנה את המשתמשים שלוחצים על המודעה שלי לדף נחיתה הכולל שובר הנחה כדי לעודד את המבקרים האלה לקנות".

מדיה חברתית

תוכן כמו טקסט, תמונות או סרטונים, שאנשים פרטיים יוצרים ומשתפים באינטרנט. דוגמה: "המדיה החברתית משתנה כל הזמן, אז שכרתי את שירותיו של מישהו שיעזור לי לגבש אסטרטגיית פרסום במדיה חברתית".

רשומות אורגניות

תוצאות במנוע חיפוש שאינן מודעות בתשלום. דוגמה: "ככל שהאתר שלי מדורג גבוה יותר ברשומות הטבעיות של מנוע החיפוש, כך הוא מקבל יותר תנועה".

מחיר בפועל לקליק

הסכום שעסקים משלמים בפועל למנועי חיפוש כשמשתמש לוחץ על המודעה שלהם. כל עסק מגדיר מחיר מקסימלי לקליק שמשמש כ"תקרה". העסק לא יחויב בסכום גבוה יותר מהמחיר המקסימלי שהוגדר. עם זאת, הסכום שישולם בפועל יכול להשתנות בהתאם למספר המודעות הנוספות שמשתתפות במכירה הפומבית ולרלוונטיות שלהן. לכל מנוע חיפוש יכולה להיות נוסחה קצת שונה לחישוב המחיר לקליק, אבל באופן כללי, החישוב מתבצע כך: (דירוג מודעה שצריך לעבור ÷ ציון הרלוונטיות) + 0.05 ש"ח. הנה דוגמה. דירוג המודעה של המתחרה שלכם, רונית חתונות, הוא מקום אחד מעליכם (זה דירוג המודעה שצריך לעבור בנוסחה). דירוג המודעה שלה הוא 12. עכשיו צריך לחלק את המספר הזה בציון הרלוונטיות שלכם. נניח שהציון שקיבלתם הוא 9 מתוך 10. כלומר, המחיר לקליק שתשלמו בפועל יהיה (1‎2/9‏) + 0.05 ש"ח או 6.7 ש"ח. דוגמה: "אני מוכן לשלם עד 8.75 ש"ח לקליק על המודעה שלי לפרסום שירותי צילום חתונות, אבל למזלי, המחיר שאני משלם בפועל לקליק הוא רק 8 שקלים".

מטא תיאור

התיאור של דף אינטרנט שכלול בקוד של הדף. יכול לשמש גם כחלק מהתיאור בדף התוצאות של מנוע חיפוש. דוגמה: "אני כותב מטא תיאורים לכל דף באתר שלי למקרה שמנוע החיפוש יציג את הדף בתוצאות החיפוש".

הופעות

מספר הפעמים שמודעה מוצגת. דוגמה: "הקמפיין השיווקי החדש שלי לממתקים תוצרת בית לכלבים קיבל אלפי הופעות, אבל אני לא בטוחה שכבר צברתי מכירות".

הצעת מחיר

המחיר המקסימלי לקליק, או הצעת המחיר, הוא הסכום הגבוה ביותר שהמפרסם מוכן לשלם על קליק יחיד על המודעה שלו. עם זאת, המפרסם לא בהכרח יחויב במלוא הסכום שהגדיר כמחיר המקסימלי לקליק. לדוגמה, אם המחיר המקסימלי לקליק הוא 6.25 ש"ח, ייתכן שהמפרסם ישלם רק 5.2 ש"ח על הקליק. המחיר בפועל תלוי בגורמים תחרותיים. עם זאת, העלאה של הצעת המחיר עשויה להגדיל את הסיכוי לקבלת מיקום מודעה גבוה יותר בדף התוצאות של מנוע החיפוש. דוגמה: "אני מתכוון להציע הצעת מחיר של 11.25 ש"ח, אבל זה המחיר המקסימלי שלי לקליק - אין לי כסף מיותר!"

קוד שובר

קוד מיוחד שאפשר להזין במסגרת תהליך התשלום ולקבל הנחה. סוחרים שמוכרים מוצרים באינטרנט יכולים להציע שוברים כדי לשכנע לקוחות חדשים לקנות באתר שלהם, או לשכנע לקוחות חוזרים לקנות שוב. דוגמה: "עסקים שמציעים שוברים מגדילים את הסיכויים שלהם להשיג מכירות בקרב קונים שמחפשים מבצעים שווים".

ערך הזמנה ממוצע (AOV)

סכום ההוצאה הממוצע בכל הזמנה של לקוח. בהרבה מקרים הסכום הזה משמש כמדד לביצועים. דוגמה: "כבעל עסק, אני יכול להגיד שהערך הממוצע של הזמנה הוא מדד נהדר להסקת הגידול השנתי בהכנסות".

מחיר לקליק

סכום הכסף הנדרש כדי לקבל קליק בודד על מודעה דיגיטלית. דוגמה: "נתונים מראים שהמחירים לקליק גבוהים יותר בסופי שבוע, ולכן אני מפעילה את הקמפיינים שלי רק במשך השבוע".

דרופ-שיפ (dropship)

שיטה לאספקת הזמנות. בשיטה הזו, הסוחר המקוון לא מאחסן מלאי ושולח אותו מהמיקום שבו הוא נמצא, אלא דואג לשליחת הפריטים שהוזמנו ממקור או ממיקום אחר. דוגמה: "חנות הרהיטים המקוונת לא מחזיקה פריטים במלאי, אלא דואגת למשלוח של חלקים מותאמים אישית ישירות מהנגריות".

SEO (אופטימיזציה עבור מנועי חיפוש)

תהליך של ביצוע שינויים בדפי אינטרנט ובתוכן וקידום של התוכן כדי לשפר את החשיפה בתוצאות האורגניות, שהן התוצאות שאינן בתשלום, במנועי חיפוש. דוגמה: "ההשקעה ב-SEO עזרה לי להשיג דירוג גבוה יותר לאתר שלי בדפי התוצאות של מנועי החיפוש".

אישור SSL

צריך אישור SSL כדי להשתמש בטכנולוגיית SSL‏ (Secure Sockets Layer) שמשמשת להצפנה של מידע רגיש שנאסף באתר מסחר אלקטרוני, דוגמת מידע אישי או מספרי כרטיס אשראי. סוחרים יכולים לרכוש אישור SSL ולחתום עליו בחתימה דיגיטלית באמצעות רשות אישורים. אחרי שאישור SSL יוגדר באתר, תוצג בדפדפני האינטרנט של הלקוחות הודעה שהסוחר משתמש בחיבור מהימן ובטוח. דוגמה: "סמל המנעול שמוצג ליד כתובת האינטרנט שלנו מיידע את הלקוחות שיש לאתר אישור SSL שמאפשר לנו להצפין את המידע האישי שלהם ולהגן עליו".

HTML

שפת סימון היפר-טקסט. שפה שבה משתמשים מפתחי אתרים כדי ליצור אתרים. דוגמה: "האתר שלי נכתב ב-HTML".

שיווק באמצעות תוכן

יצירת תוכן מקוון, כמו בלוגים, סרטונים או אינפוגרפיקה, כדי למשוך קהל מוגדר ולעודד אותו לגלות מעורבות.

פלטפורמת מסחר אלקטרוני

תוכנה או אפליקציה שמאפשרת לבתי עסק למכור מוצרים באינטרנט. התכונות שמציעה כל פלטפורמה למסחר אלקטרוני קצת שונות, אבל ככלל כמה מהתכונות שאפשר למצוא בהן הן פרטי מוצר שמוצגים למבקרים, אפשרויות לניהול חשבונות של לקוחות, עגלת קניות ותהליך תשלום, אפשרויות לחיפוש מוצרים וניהול הזמנות. דוגמה: "פלטפורמה למסחר אלקטרוני יכולה לספק לעסק מקוון את כל היכולות הדרושות כדי להציג מוצרים, לנהל חשבונות של לקוחות ולתפעל תהליכי תשלום".

תשלום לקליק

שיטת פרסום שבה המפרסמים משלמים בכל פעם שמשתמשים לוחצים על המודעות שלהם. דוגמה: "אני מתכוונת להשתמש במודעות בתשלום לקליק כדי לקדם את הגימורים האמנותיים החדשים שלי".

בלוג וידאו (Vlog)

גרסת הווידאו של בלוג, שבה העדכונים הם לא פוסטים כתובים, אלא סרטונים חדשים.

צ'אט בוט

תוכנית מחשב שמדמה שיחה אנושית, לרוב דרך האינטרנט. דוגמה: "יצרנו צ'אט בוט כדי שיענה על שאלות נפוצות של לקוחות ויעזור לנו לספק שירות ללקוחות".

מערכת המלצות על מוצרים

תוכנה שמספקת המלצות על מוצרים ספציפיים על סמך מידע זמין. דוגמה: "באתר שלנו להזמנת רהיטים בהתאמה אישית פועלת מערכת המלצות על מוצרים שמציעה כיסאות תואמים לכל שולחן".

מילת מפתח

המונח הספציפי שמשתמש חיפש לפני שהוא הגיע לאתר. דוגמה: "מילות המפתח 'חופשה רומנטית יוקרתית' מניבות ביצועים מעולים לאתר שלי".‬

מציאות מדומה

סימולציה של סביבה תלת-ממדית הנוצרת על ידי מחשב, שאפשר לקיים איתה אינטראקציה באמצעות ציוד כגון משקפיים, חיישנים או ג'ויסטיקים.

משלוח

המשלוח הפיזי של מוצרים שנקנו אל הלקוח, לרוב בתוספת תשלום שהסוחר המקוון גובה מהלקוח. המונח "משלוח" עשוי להתייחס גם לתוספת תשלום זו. דוגמה: "במסגרת תהליך התשלום, דמי המשלוח מחושבים על סמך המשקל הכולל של הרהיטים שנקנו".

מודעת באנר

סוג של מודעה שמוצגת בדפי אינטרנט ובאפליקציות לנייד. המודעה זמינה במגוון פורמטים (למשל, תמונות, רכיבי GIF מונפשים ומדיה עשירה). דוגמה: "אני משתמש במודעות באנר כדי למשוך לקוחות חדשים לאתר שלי".

קטגוריה

בהקשר של מסחר אלקטרוני, בדרך כלל המוצרים מקובצים בהיררכיה של קטגוריות ותת-קטגוריות. לדוגמה: "חנות הרהיטים בהזמנה אישית שלנו מסודרת לפי קטגוריות כמו חדרי שינה, מערכות ישיבה ופינות עבודה. יש לנו גם תת-קטגוריות לפי סוג הגימור של העץ".

אופטימיזציה עבור מנועי חיפוש (SEO)

תהליך של ביצוע שינויים בדפי אינטרנט ובתוכן וקידום של התוכן כדי לשפר את החשיפה בתוצאות האורגניות, שהן התוצאות שאינן בתשלום, במנועי חיפוש. דוגמה: "ההשקעה באופטימיזציה עבור מנועי חיפוש עזרה לי להשיג דירוג גבוה יותר לאתר שלי בדפי התוצאות של מנועי החיפוש".

‏מודעה‬

תוצאה ממומנת שמופיעה בדף תוצאות של מנוע חיפוש. בדרך כלל המודעות כוללות כמה שורות טקסט, והן עשויות לכלול רכיבים נוספים, כמו כתובת, ביקורות ומספרי טלפון. דוגמה: "המודעה שלי 'תמונות חתונה מדהימות' כבר מזרימה אליי המון לקוחות חדשים".‬

המרה

הפעולה שרוצים שהמבקרים יבצעו. פעולות לדוגמה: קניות באתר מסחר אלקטרוני, שליחת טפסים, שיחות טלפון וצפיות בסרטונים. דוגמה: "המטרה העיקרית שלי היא שאנשים יזמינו ייעוץ באתר שלי, אבל גם הרשמה לניוזלטר שאני שולח באימייל תיחשב להמרה".

ערך במשך חיים של לקוח (CLV)

הערך שלקוח יכול להניב לחברה במשך כל תקופת הקשר שלו עם העסק, ולא רק בעסקה בודדת. דוגמה, "הערך הגבוה במשך חיים של לקוח לסוג המוצר הזה מאפשר לנו להשקיע יותר בשלב הראשוני של המרת משתמש ללקוח".

מחשב שולחני

מחשב נייח. דוגמה: "כשאני בבית אני מעדיפה להשתמש במחשב שולחני, אבל כשאני נוסעת אני משתמשת במחשב הנייד שלי".

אינדקס

קטלוג המאפשר חיפוש של דפי אינטרנט ותוכן דיגיטלי, המשמש מנועי חיפוש כדי לספק תוצאות רלוונטיות. דוגמה: "לפני שהאתר שלי הופיע באינדקס של מנוע החיפוש, כשאנשים חיפשו ציורי קיר לבית הם לא מצאו את האתר שלי".

השגת תנועה

התהליך של משיכת מבקרים. לרוב התהליך הזה נקרא תנועה לאתרים, לאפליקציות לנייד ולנכסים דיגיטליים אחרים. דוגמה: "באסטרטגיה שלי להשגת תנועה אני מתמקד באנשים שקנו לאחרונה בתים ישנים".

פיד מוצרים

קובץ בפורמט ספציפי שכולל רשימה עדכנית של מלאי מוצרים ופרטי מוצרים. אפשר לתת לשירותים אחרים גישה לקובץ כאמצעי לקידום המוצרים הכלולים בפיד. דוגמה: "העלינו את פיד המוצרים של החברה שלנו למסד נתונים של סוחרים במנוע חיפוש, כדי שהמוצרים שלנו יוצגו כשהם יתאימו לשאילתת חיפוש".

ספאם

שיטות שמטרתן להגיע במרמה לראש תוצאות החיפוש, כגון חזרה על מילות מפתח, תשלום לאתרים אחרים כדי שיקשרו לאתר שלכם או הכללת טקסט מוסתר (שאינו מוצג במסך). שיטות אלה נחשבות ללא נאותות מכיוון שהן גורמות לאתרים הרלוונטיים באמת להתרחק מהמקומות הראשונים בתוצאות. דוגמה: "קיבלתי באימייל הצעות לקבלת דירוג במקום הראשון בתוצאות החיפוש של Google, אבל דחיתי אותן כי הן מבוססות על שיטות של ספאם".

מודעה

תוצאה ממומנת שמופיעה בדף תוצאות של מנוע חיפוש. בדרך כלל המודעות כוללות כמה שורות טקסט, והן עשויות לכלול רכיבים נוספים, כמו כתובת פיזית, ביקורות ומספרי טלפון. דוגמה: "המודעה שלי 'תמונות חתונה מדהימות' כבר מזרימה אליי המון לקוחות חדשים".‬

תהליך תשלום אנונימי

תהליך תשלום שבו המשתמש יכול לבצע עסקה בלי ליצור חשבון אצל הסוחר המקוון. דוגמה: "אני מעדיף להשתמש בתשלום אנונימי כשאני עושה קניות באינטרנט, כי ככה אני לא צריך לבזבז זמן על פתיחת חשבון אישי".

הופעה

מספר הפעמים שבהן מודעה הוצגה. העובדה שהמודעה הוצגה לא בהכרח אומרת שמישהו לחץ עליה. דוגמה: "המודעה שלי 'צילום תינוקות' מקבלת הרבה הופעות, אבל לא הרבה אנשים לוחצים עליה, אולי אני צריך לשכתב אותה".

כלים לניתוח מאפייני אינטרנט

כלים לניתוח הנתונים שמקורם בפעילות של משתמשים באתרי אינטרנט או באפליקציות לנייד, במטרה לגלות דרכים לשיפור האתרים והקמפיינים השיווקיים. דוגמה: "אני משתמש בכלי לניתוח מאפייני אינטרנט כדי להבין איך לשפר דפי אינטרנט מסוימים במטרה להגביר את מעורבות הלקוחות באתר שלי".

דירוג

המיקום של רשומה בדף תוצאות של מנוע חיפוש. דוגמה: "השקעתי הרבה עבודה, ועכשיו אני מקווה שהאתר שלי יוצג בראש הדף במנועי חיפוש לפי מילות המפתח והקהלים הרלוונטיים שהגדרתי".

ביקור

קבוצה של אינטראקציות שמתקיימות באתר בפרק זמן נתון. לדוגמה, ביקור יחיד יכול לכלול כמה צפיות בדפים וגם עסקאות מסחר אלקטרוני. דוגמה: "האתר שלי קיבל 2,000 ביקורים בחודש האחרון, אבל מה שחשוב לי באמת הוא אם הביקורים האלה הובילו למכירות".

שיעור קליקים (CTR)

‏‫מספר הפעמים שבהן משתמשים לחצו על פריט רצוי, למשל מודעה, בהשוואה למספר הפעמים שבהן המשתמשים נחשפו לפריט הזה. לדוגמה, אם מודעה קיבלה 100 הופעות ו-3 קליקים, שיעור הקליקים שלה הוא 3%. שיעור קליקים הוא אינדיקציה חשובה להבנת הרלוונטיות של המודעות למשתמשי מנוע החיפוש. אפשר להשוות אותו לתוצאת החלוקה של מספר האנשים שנכנסים בפועל לחנות במספר האנשים שעומדים מחוץ לחנות ומסתכלים בחלון הראווה. אין אמנם קווים מנחים ספציפיים לשיפור, אבל צריך תמיד לשאוף לשפר את שיעור הקליקים. דוגמה: "שיעור הקליקים שלי די השתפר כשהוספתי מחירים למודעה שלי בנושא 'צילום חתונות'. המחיר גרם ליותר אנשים לרצות ללחוץ על המודעה".

החזר על השקעה (ROI)

‏‫חישוב שמפרסמים משתמשים בו כדי לבדוק אם הקמפיינים הדיגיטליים שלהם רווחיים. אחת הנוסחאות המקובלות לחישוב החזר ROI היא זו: ההחזר על ההשקעה = (הרווח מההשקעה - עלות ההשקעה) / עלות ההשקעה. דוגמה: "המכירות שהניבו הקמפיינים שלנו ברשת המדיה הציגו החזר חיובי על ההשקעה ברבעון הזה".

קליק

מצב שבו משתמש נכנס לאתר בעקבות מודעה. ברוב הקמפיינים לשיווק במנועי חיפוש (SEM), המפרסם משלם רק כאשר המשתמש לוחץ על המודעה. דוגמה: "המודעה שלי 'צילומי כלבלבים חמודים' מקבלת הרבה יותר קליקים מאשר המודעה האחרת שלי, 'צילומי חתלתולים חמודים'".

שיווק באימייל

התהליך של שימוש בהודעות אימייל לשיתוף מידע ולקידום מוצרים ושירותים.

קישורים פנימיים

קישורים מדף אחד לדף אחר שגם הוא באותו אתר. דוגמה: "המבקרים באתר יכולים ללחוץ על קישורים פנימיים בדף הבית כדי לראות את דפי האינטרנט בקטע של גלריית הפירות והירקות באתר".

XMP Sitemap

רישום של דפי האינטרנט הכלולים באתר, שעוזר למנועי חיפוש לנתח אותו. דוגמה: "הוספתי Sitemap כדי לעזור למנועי חיפוש לנתח את הדפים בכתובת www.blakeproduce.com".

קידום מכירות

בהקשר של מסחר אלקטרוני, קידום מכירות מתייחס להצבה ולהצגה של מוצרים למכירה כדי לעודד לקוחות לקנות אותם. דוגמאות לקידום מכירות של מוצרים כוללות רשימות של "המלצות לפריטים", קידומי מוצרים ספציפיים והמלצות על חנויות מובילות או מוצרים קשורים. דוגמה: "בדף הבית של חנות מקוונת אפשר למצוא מבצעים דומים לאלה שמוצאים בחלון ראווה של חנות פיזית. גם כאן מציגים מוצרים במקומות בולטים בדף הבית כדי לשווק אותם".

מדיניות החזרות

הצהרה שמסבירה מתי, כיצד ובאילו תנאים יכול לקוח להחזיר מוצרים שנקנו מהסוחר. דוגמה: "הקישור שלמטה מפנה אל מדיניות ההחזרות שלנו, שבה מצוין שלא ניתן לקבל החזר כספי על רהיטים שהוזמנו בהתאמה אישית, אלא אם כן נמצא בהם פגם".

רשת חברתית

קהילה של אנשים שיוצרים ומשתפים תוכן. דוגמה: "רשתות חברתיות יכולות להיות מקום טוב להציג את ציורי הקיר המרהיבים שלי, וכך אולי למשוך לקוחות חדשים".

קוד הנחה

קוד מיוחד שאדם יכול להזין בתהליך התשלום כדי לקבל הנחה. סוחרים שפועלים באינטרנט יכולים להציע קודי שובר כדי לשכנע לקוחות חדשים להשלים קנייה באתר או כדי לשכנע לקוחות חוזרים לבצע רכישה. דוגמה: "בהרבה מקרים, בתי עסק שמציעים קודי שובר ימשכו קונים שמחפשים עסקה טובה ויגדילו את המכירות".

תוספים למודעות

מידע נוסף אופציונלי שעשוי להופיע מתחת למודעת חיפוש. דוגמה: "הוספנו תוספי Sitelinks למודעות שלנו כדי לתת ללקוחות קישורים נוספים לאתר שלנו".

כתובת אתר (URL)

הכתובת הייחודית של דף או של קטע תוכן דיגיטלי באינטרנט. דוגמה: "רון, כדי לגשת לאתר שלי תקליד את כתובת האתר בדפדפן".

פילוח לקוחות

מיון לקוחות לפלחים כדי לזהות קונים שהערך או הפוטנציאל שלהם גבוהים יותר. בדרך כלל הפילוח מבוסס על קטגוריות דמוגרפיות כמו מיקום, גיל, מגדר, תחומי עניין והרגלי קנייה. דוגמה: "זיהינו פלח לקוחות חשוב שמתייחס לקבוצה של אנשים שחוזרים לקנות באתר בתדירות גבוהה".

שיעור קליקים

מספר הפעמים שמשתמשים לחצו על פריט רצוי, למשל מודעה, בהשוואה למספר הפעמים שהמשתמשים נחשפו לפריט הזה. דוגמה: "שיעור הקליקים על המודעות שלי בנושא צביעה חיצונית של בתים עומד על 2%, אבל שיעור הקליקים על המודעות שלי בנושא ציורי קיר פנימיים עומד על פחות מ-1%".

תשלום לקליק (PPC)

שיטת פרסום שבה המפרסמים משלמים בכל פעם שמשתמשים לוחצים על המודעות שלהם. דוגמה: "אני מתכוונת להשתמש במודעות בתשלום לקליק כדי לקדם את הגימורים האמנותיים החדשים שלי".

הפניה לכתובת אתר אחרת

העברה אוטומטית לכתובת אתר שונה מזו שהמשתמש הקליד. דוגמה: "כשהעברנו את האתר לדומיין חדש הטמענו הפניה לכתובת אתר אחרת".

אפליקציה

תוכנית שמיועדת להפעלה בסמארטפונים, בטאבלטים ובמכשירים ניידים אחרים. דוגמה: "אני צריך צביעה של הבית, אז השתמשתי באפליקציה מקומית כדי למצוא איש מקצוע טוב בסביבה".

כניסה ייחודית

מבקר יחיד באתר בפרק זמן מסוים. דוגמה: "לא משנה כמה פעמים הדוד משה יבקר באתר שלי, הוא עדיין ייספר כמבקר ייחודי".

דף הבית

דף המבוא או הדף ה"ראשי" של אתר. דוגמה: "בדף הבית שלי, המבקרים יכולים לראות דוגמאות של הבתים עם הציורים הכי יפים שלי".

רכיב הכותרת

הכותרת של דף אינטרנט, כפי שהיא מצוינת ב-HTML של הדף. לעתים קרובות היא משמשת גם בתור כותרת הדף בדף תוצאות של מנוע חיפוש. דוגמה: "אני מקדיש הרבה תשומת לב לרכיב הכותרת של דפי האינטרנט שלי, כדי לעזור למנועי חיפוש לזהות במה הם עוסקים".

טקסט עוגן

החלק הגלוי, או החלק שאפשר ללחוץ עליו, בקישור בדף אינטרנט. דוגמה: "אם לוחצים על הקישור שטקסט העוגן שלו הוא 'גלריית תמונות של תוצרת אורגנית', מגיעים לדף שמוצגות בו עוד תמונות של הפירות והירקות שלנו".

טיפול בהזמנות

תהליך הביצוע של עסקה מקוונת ואספקת המוצרים או השירותים שנקנו ללקוח. דוגמה: "כל סוחר מקוון צריך לחשוב מהי השיטה היעילה והמשתלמת ביותר לטיפול בהזמנות".

שירותי סליקה

ספק שירות שמאשר תשלומים שקונים מבצעים באופן מקוון באמצעים כמו כרטיסי אשראי וכרטיסים בנקאיים. שירותי סליקה מאפשרים לסוחרים לקבל תשלומים מקוונים על המוצרים והשירותים שהם מוכרים. דוגמה: "שירותי סליקה מאפשרים ללקוחות לשלם על קניות באמצעות כרטיסי אשראי או כרטיסים בנקאיים בלחיצה פשוטה על לחצן".

תוכן משוכפל

תוכן שדומה או זהה לתוכן שנמצא באתר אחר. לרוב, מנועי חיפוש מתעלמים מתוכן משוכפל. דוגמה: "אנחנו משקיעים בתוכן מקורי וכך נמנעים משימוש בתוכן משוכפל".

כתובת אתר לתצוגה

כתובת האתר שמוצגת במודעה. לרוב, זו גרסה מקוצרת של כתובת אתר היעד או של כתובת האתר בפועל. דוגמה: "כדי לא להציג למשתמשים כתובת אתר ארוכה, למשל “http://www.blakeproduce.com/proucts/specials/italiantomatos.com”, אני משתמש בשירות לקיצור של כתובות אתרים, כמו https://goo.gl/‎‏. השירות הזה מאפשר לי ליצור כתובת אתר לתצוגה שתהיה קצרה יותר וידידותית יותר למשתמש, שאותה אפשר להציג בעדכונים במדיה חברתית".

קישור

טקסט או תמונה שמספקים קישור מדף אינטרנט מסוים, או מאתר כלשהו, לדף אינטרנט או לאתר אחר. דוגמה: "כשבלוג מוביל לעיצוב הבית קישר לאתר שלי, הגיעו אליי הרבה יותר מבקרים".

מונח חיפוש

מילת המפתח או הביטוי שמשתמש מקליד במנוע חיפוש כדי למצוא את מה שהוא מחפש. דוגמה: "כשאנשים מקלידים את מונח החיפוש "ספר", ייתכן שהם מחפשים חנות ספרים כדי לקנות ספר או מספרה כדי להסתפר".‬

דף תוצאות של מנוע חיפוש

רשימה של תוצאות שמוצגות במנוע חיפוש בתגובה לשאילתת חיפוש של משתמש. דוגמה: "חיפשתי באמצעות השאילתה 'לקנות צבע מבריק בכמות גדולה' ושמתי לב שבדף התוצאות של מנוע החיפוש הוצגו גם רשומות טבעיות וגם רשומות בתשלום".

כובע שחור (Black Hat)

שיטות מניפולטיבית או לא ישרות לביצוע אופטימיזציה עבור מנועי חיפוש (SEO). שיטות שמתמקדות באופטימיזציה עבור מנועי החיפוש בלבד ולא עבור המשתמשים. דוגמה: "נזהרתי במיוחד להימנע משיטות מסוג "כובע שחור" לביצוע אופטימיזציה עבור מנועי חיפוש. לא רציתי לפגוע בדירוג של www.mydeliciousorganicveggies.com במנועי חיפוש".

מדיניות פרטיות

הצהרה שמסבירה אילו נתונים יאסוף סוחר שמוכר מוצרים באינטרנט על הלקוח וכיצד הסוחר עשוי להשתמש בנתונים האלה. דוגמה: "במדיניות הפרטיות שלנו אנחנו מבטיחים ללקוחות שאנחנו אוספים מהם רק נתונים בסיסיים ולא מוכרים כתובות אימייל לצד שלישי".

רשומות טבעיות

תוצאות במנוע חיפוש שאינן מודעות בתשלום. דוגמה: "ככל שהאתר שלי מדורג גבוה יותר ברשומות הטבעיות של מנוע החיפוש, כך הוא מקבל יותר תנועה".

שאילתת חיפוש

המילה או הביטוי המלאים והמדויקים שמשתמש מקליד במנוע חיפוש כדי למצוא את מה שהוא מחפש. מונח החיפוש עשוי להתאים, או לא להתאים, בצורה מדויק למילות המפתח שהמפרסמים ממקדים אליהן. דוגמה: "מונח החיפוש 'צלם חיות מחמד ברמת גן' מניב לי ביצועים טובים כל חודש".‬

מק"ט

מספר קטלוגי (מק"ט) הוא מזהה ייחודי שניתן למוצרים ספציפיים כדי לעקוב אחר המלאי ולהבחין בין פריטים המיועדים למכירה. דוגמה: "השימוש במק"טים עוזר לעסק שלנו לעקוב אחר מצב המלאי בכל המחסנים שלנו, וכך אנחנו יכולים לבצע אופטימיזציה של ניהול המלאי".

מנוע חיפוש

כלי שיוצר אינדקס ומחזיר תוכן דיגיטלי רלוונטי בתגובה למילות מפתח של משתמשים. כמה ממנועי החיפוש הפופולריים הם Google, ‏Bing, ‏Yahoo,‏ DuckDuckGo, ‏Baidu‏, Yandex ועוד. דוגמה: "אני משתמש במנועי חיפוש כדי לחפש מגמות בעיצוב הבית".

מיקום ממוצע של מודעה

מיקום המודעה בדף התוצאות של מנוע חיפוש (SERP). מנועי חיפוש בדרך כלל מציינים את המיקום הגבוה ביותר בתור "מיקום 1". אם המודעה מופיעה מחצית מהזמן במיקום 1, ומחצית מהזמן במיקום 2, המיקום הממוצע שלה יהיה 1.5. דוגמה: "המיקום הממוצע של המודעה שלי בנושא תצלומים של בעלי חיים עלה מ-7 ל-3 - איזה כיף!"

תוכנה לניהול הצעות מחיר

תוכנה שאפשר להשתמש בה כדי לנהל קמפיין ברשת החיפוש באופן אוטומטי, פעמים רבות על פי כללים שמגדירים מראש.

אלגוריתם

קבוצה של כללים שמחשבים משתמשים בהם כדי לפתור בעיות. מנועי חיפוש משתמשים באלגוריתמים כדי לקבוע את דירוגי הדפים לשאילתת חיפוש מסוימת. דוגמה: "אני מקווה שהאלגוריתמים של מנועי החיפוש יתאימו בין דפי האינטרנט הרלוונטיים שלי לבין הקהל שאני רוצה למשוך".

מחיר מקסימלי לקליק

המחיר המקסימלי לקליק, או הצעת המחיר, הוא הסכום הגבוה ביותר שהמפרסם מוכן לשלם על קליק יחיד על המודעה שלו. עם זאת, המפרסם לא בהכרח יחויב במלוא הסכום שהגדיר כמחיר המקסימלי לקליק. לדוגמה, אם המחיר המקסימלי לקליק הוא 6.25 ש"ח, ייתכן שהמפרסם ישלם רק 5.2 ש"ח על הקליק. המחיר בפועל תלוי בגורמים תחרותיים. עם זאת, העלאה של הצעת המחיר עשויה להגדיל את הסיכוי לקבלת מיקום מודעה גבוה יותר בדף התוצאות של מנוע החיפוש. דוגמה: "אני מתכוון להציע הצעת מחיר של 11.25 ש"ח, אבל זה המחיר המקסימלי שלי לקליק - אין לי כסף מיותר!"

תוכן שנוצר על ידי משתמשים

תוכן שיוצרים המשתמשים בפלטפורמה מקוונת, למשל סרטונים, תגובות או פוסטים. דוגמה: "רוב הרשתות החברתיות מבוססות על תוכן שהמשתמשים יוצרים לפרסום ולשיתוף".

טקסט חלופי

טקסט שמוסיפים לקוד של דף כדי לתאר תמונה. אם הקישור לתמונה אינו תקין והטעינה שלה בדף נכשלת, הטקסט החלופי מופיע בתיבה הריקה שאמורה הייתה להכיל את התמונה. טקסט חלופי הוא גם האמצעי שמשמש קוראי מסך שמטרתם לשפר את הנגישות לעיוורים וללקויי ראייה. הטקסט מוקרא להם כדי שידעו מה מוצג בתמונה. דוגמה: "בדף הבית של האתר שלי www.blakeproduce.com מוצגת תמונה של גינת פירות וירקות. הוספתי את הטקסט החלופי הבא בקוד התמונה כדי לתאר אותה: 'פירות וירקות טריים שנקטפים בשדות שלנו'".

דירוג מודעה

ה"ניקוד" הכולל שמודעה מקבלת. הניקוד משמש כדי לקבוע איפה היא תוכל להופיע בדף תוצאות חיפוש. ככל שדירוג המודעה גבוה יותר, כך היא מוצגת במיקומים גבוהים יותר בדף תוצאות החיפוש. לכל מנוע חיפוש יש נוסחה קצת שונה לחישוב דירוג מודעה, אבל באופן כללי החישוב מתבצע כך: מחיר מקסימלי לקליק X ציון איכות. לדוגמה, מודעה שהוגדר לה מחיר מקסימלי לקליק של 10 ש"ח וציון רלוונטיות של 6/10 תקבל דירוג מודעה של 60. אם זו המודעה בעלת הדירוג הגבוה ביותר, היא תוצג בראש דף התוצאות של מנוע החיפוש. דוגמה: "שיפור הרלוונטיות של המודעה והגדלת הצעת המחיר עזרו לי לשפר את דירוג המודעה שלי".

בלוג

אתר שמתעדכן באופן קבוע בפוסטים שנכתבים על ידי אדם פרטי או מטעם עסק, לרוב בשפה מדוברת, ומתמקדים בנושא ספציפי.

דפדפן

תוכנת מחשב שמשמשת לגלישה באינטרנט במחשבים, טאבלטים וסמארטפונים. כמה דוגמאות לתוכנות כאלה הן Chrome‏, Firefox‏, Internet Explorer ו-Safari. דוגמה: "אני לא מצליח להבין למה המראה של האתר שלי משתנה בהתאם לדפדפן שהמשתמש גולש בו".

עגלת קניות

פונקציונליות של חנות מסחר אלקטרוני שמאפשרת למבקרים להוסיף להזמנה אחת הרבה מוצרים ולערוך את רשימת המוצרים שבחרו במהלך הקנייה. דוגמה: "עגלת קניות באתר מסחר אלקטרוני היא פונקציה חיונית שמאפשרת למשתמשים להציג ולקנות הרבה פריטים".

אופטימיזציית המרות

תהליך השיפור של אסטרטגיית השימוש בדיגיטל כדי להגדיל את אחוז המבקרים שיבצעו את הפעולות שהגדרתם כיעד. דוגמה: "אחרי שאוסיף קו של גימורים אמנותיים לאתר שלי, אתחיל להתמקד באופטימיזציית המרות".

בוט

תוכנה שמטרתה לעבור על תוכן באינטרנט ולאסוף עליו מידע, כדי לעזור למחפשים למצוא מה שהם רוצים. דוגמה: "כשהשקתי את האתר, וידאתי שהדפים באתר גלויים לבוטים של מנועי חיפוש, כדי שהם יוכלו ליצור אינדקס שלהם".

יעד

הפעולה שרוצים שהמבקרים יבצעו. פעולות לדוגמה: קניות באתר מסחר אלקטרוני, שליחת טפסים, שיחות טלפון וצפיות בסרטונים. דוגמה: "המטרה העיקרית שלי היא שאנשים יזמינו ייעוץ באתר שלי, אבל גם הרשמה לניוזלטר שאני שולח באימייל תיחשב להמרה".

שיעור המרות

היחס בין המרות לבין כניסות לאתר. בהרבה מקרים משתמשים ביחס הזה כדי למדוד את רמת הביצועים בדיגיטל. דוגמה: "אם רוצים לשפר את שיעורי ההמרות, אפשר להפעיל קמפיינים לפרסום כדי למשוך מבקרים אל החנות המקוונת".

החזר ROI

חישוב שמפרסמים משתמשים בו כדי לבדוק אם הקמפיינים הדיגיטליים שלהם רווחיים. אחת הנוסחאות המקובלות לחישוב החזר ROI היא זו: החזר ROI = (הרווח מההשקעה - עלות ההשקעה) / עלות ההשקעה. דוגמה: "המכירות שהניבו הקמפיינים שלנו ברשת המדיה הציגו החזר ROI חיובי ברבעון הזה".

קישור נכנס

כל קישור שמוביל לדף או לאתר מדף או מאתר אחרים. דוגמה: "הפוסטים בבלוג שלנו פופולריים מאוד ומלאים במידע שימושי, ולכן יש לנו הרבה קישורים נכנסים אליהם מאתרים אחרים".

שיעור המרות

היחס בין המרות לבין כניסות לאתר. בהרבה מקרים משתמשים ביחס הזה כדי למדוד את רמת הביצועים בדיגיטל. דוגמה: "אני לא בטוח למה, אבל שיעור ההמרות שלי ממודעות בנושא צביעה חיצונית של בתים נמוך מאוד בקרב מבקרים גברים".

מס

בהקשר של מסחר אלקטרוני, מס מתייחס למסים הכוללים שחובה לגבות על פי המדיניות והחוקים החלים בכל מקום כחלק מהזמנה מקוונת. דוגמה: "מדינות בשני צידי האוקיינוס האטלנטי ממשיכות לדון במדיניות המיסוי של מכירות מקוונות".

תהליך תשלום

התהליך שבו מבקרים באתר מספקים את המידע הדרוש לביצוע עסקה במסחר אלקטרוני. שלבי התשלום עשויים להשתנות, אבל לרוב הם כוללים הזנה של פרטי תשלום ונתוני חיוב, פרטי משלוח, אימות הזמנה ואישור הזמנה. דוגמה: "השיטות המומלצות במסחר אלקטרוני כוללות הקפדה על תהליך תשלום חלק וידידותי למשתמש".

מסחר אלקטרוני

מכירת מוצרים ושירותים באינטרנט.

חשבון Merchant

חשבון שסוחר מקוון מחזיק במוסד כמו בנק או אצל ספק שירותי סליקה, המוגדר לפי הסכם חוזי שמאפשר לסוחר המקוון לקבל כרטיסי אשראי, כרטיסים בנקאיים או אמצעי תשלום נפוצים אחרים באתר מסחר אלקטרוני. דוגמה: "עסקים למסחר אלקטרוני צריכים להחזיק חשבונות סוחר אצל ספקי התשלומים שלהם כדי לקבל תשלומים באינטרנט ולנהל עסקאות כספיות".

{[ ((lesson.showTranscript) ? 'הסתרה' : 'הצגת תמליל') ]}

נקודות מרכזיות

שיווק דיגיטלי מספק גישה קלה ומיידית לשוק הגלובלי. היכולת הזו מאפשרת להרחיב את הפעילות העסקית למדינות נוספות ופותחת בפני העסק הזדמנויות חדשות. לפני שמחליטים להיכנס לשוק הגלובלי, כדאי להעריך את המוכנות של העסק. בסרטון הזה נלמד:
  • איך לבדוק אם המוצר שלכם יתאים לשווקים שונים
  • אילו בעיות תפעוליות ותרבותיות יכולות לעלות כתוצאה מהתרחבות לשווקים בינלאומיים.