
Když přednášíte nebo řečníte, obsah sdělení je nesmírně důležitý. Hodně lidí ale zapomíná na tělesnou komunikaci (nebo s ní vyloženě bojuje), která publiku také vysílá určité zprávy. Tento typ komunikace nazýváme řeč těla. Jedná se o formu neverbální komunikace. Součástí je postoj, prostor mezi vašima nohama, pohyby rukou a výrazy tváře.
Když jste ve stresu, můžete např. zkřížit ruce na prsou nebo si podupávat nohou. Publikum si tato gesta bohužel může vyložit tak, že se nudíte nebo že tam s nimi nechcete být. A navíc to vypadá neprofesionálně. Pojďme se podívat na pár způsobů, jak na řeči těla zapracovat.
Stání a mluvení před publikem může být fyzicky náročné, zejména když na to nejste zvyklí. Zanedlouho se unavíme, a pak máme tendenci přenášet váhu z jedné nohy na druhou křížit nohy nebo si tak nějak tančit. Lidem, kteří vás sledují, tak budete připadat nestabilní, neklidní, možná dokonce nemotorní.
Abyste tomu předešli, zaujměte vyvážený postoj. Je třeba stát pevně a stabilně. Budete tak působit sebevědomě a silně.
Dejte nohy trochu dále od sebe než na úroveň boků. Uvolněte se. Vaše nohy nejsou ze dřeva a vaše kolena nejsou zablokovaná. Hlavu a záda mějte napřímené vzhůru, abyste se nezačali hrbit. Představte si, že vás táhne vzhůru nějaký pomyslný loutkář. Vyvážený postoj neznamená, že budete stát jako tvrdé Y. Nohy máte zpevněné, ale můžete se pohybovat a gestikulací rukou doprovodit vyřčená slova. Tak se dostáváme k dalšímu důležitému tématu: jak mít pohyby pod kontrolou.
Pokud na to máte místo, můžete chodit. Nepochodujte ale jenom tak. Měli byste mít cíl. Bezdůvodné a bezcílné potulování může rozptylovat pozornost. Prozradí také, že jste nervózní. Můžete jednoduše přecházet z jednoho kraje místa, odkud přednášíte, na druhý. Choďte účelně, a zdůrazněte tak přechody v řeči. Když po chvíli změníte téma, vraťte se na původní pozici.
To je užitečné z mnoha důvodů. Pomáhá to změnit perspektivu, můžete popadnout dech, ale hlavně vám to umožní plynulý přechod mezi dvěma částmi přednášky. Z pohledu publika to označuje změnu, a díky tomu se jim bude lépe sledovat tok vyprávění.
A jak mít pod kontrolou gesta? Prvním vhodným gestem je dlaň namířená vzhůru, směrem k publiku. Ruce by měly dělat široká a oblá gesta, ne uzavřená. Takhle – nemějte paže založené. Paže byste měli mít volně, ne přilepené k tělu. Dejte je pár centimetrů od sebe. Dejte ale pozor, aby vám ruce ani paže při pohybu nikdy nezakrývaly tvář. Pohyby by měly být sebevědomé, ale ne přehnané Pokud jste zvyklí „mluvit rukama“, nemusí to být snadné. V takovém případě zkuste použít energii nervozity nebo zápalu pro téma a svá gesta pokud možno ovládejte. Pomocí rukou dělejte výčty příkladů, např. „zaprvé, zadruhé, zatřetí“, nebo aby publikum cítilo, že se s ním počítá.
Co nedělat: Nezakládejte ruce na prsou ani je nemějte sepnuté za zády. Neopírejte se o stůl nebo pultík. Nehrajte si s propiskou ani s žádným jiným objektem, protože je to otravné a odvádí to pozornost.
Všechny tyto pohyby působí dojmem nudy nebo nízké sebedůvěry a narušují vaši vazbu s publikem.
A dále, na koho se dívat? Nezírejte celou dobu na jednoho člověka. Ostatní budou mít pocit, že se zaměřujete jen na dotyčného jedince. Daná osoba se navíc může cítit pod tlakem nebo trapně.
Raději se zaměřte na všechny posluchače. Pohledem přejíždějte po místnosti a zastavujte se na různých místech. Není špatné si představovat, že očima sledujete znak W. Chvíli mějte oční kontakt s jedním člověkem, poté pár sekund s jiným, dokud nedojdete na okraj publika. Poté na posluchače pohlížejte postupně v jiném směru. Směry můžete různě střídat, důležité je, aby se cítili vtažení všichni, ne jenom váš šéf nebo lidi, které považujete za důležité. Dívejte se, mluvte, a poté se dívejte znovu a opět mluvte. Nezapomínejte ani na úsměv. Usmívejte se ústy, ale i očima. Pokud se nebudou usmívat i vaše oči, úsměv bude působit nuceně. Jestli vás přednáška netěší, nebudou z ní mít radost ani posluchači.
Pamatujte, že se správnou řečí těla se většina lidí nerodí. Je to něco, co se formuje tréninkem a praxí. Proto trénujte, využívejte nově získané znalosti, a uvidíte, že brzy vám bude každé publikum zobat z ruky.
Hlavní poznatky
V této lekci se naučíte:
- Proč je řeč těla důležitá
- Jak může postoj, gesta a výraz tváře zvýšit kvalitu prezentace