
Јесте ли чули за израз „имате само једну прилику да оставите први утисак“? Исто то важи и онлајн.
Разговараћемо о томе како да избегнете уобичајене грешке у дизајну веб-сајта које могу да отерају посетиоце. Разговараћемо о томе како да вам се странице учитавају брже, о прилагођавању мобилним уређајима, побољшању опште приступачности и квалитета садржаја.
Прво вам треба брзина. Познато је да корисници интернета нису стрпљиви и ако се страница дуго учитава, вероватно ће отићи.
Постоји много техничких ствари помоћу којих ви или особа која прави веб-сајт можете да га убрзате, нпр. одабир правих технологија или решења за хостовање. Али постоје и једноставна решења.
Ако имате слике на страницама, користите мање које су вам потребне. Избаците велике датотеке високе резолуције ако се приказују само као сличице. Многи програми могу да промене величину слика или да их компримују како би их смањили, што значи да ће се брже учитавати.
Поједноставите дизајн; генерално, што више ограничите оно што прегледачи посетилаца морају да преузму и користе, то ће се странице брже учитавати. Користите исту слику у позадини више страница и замолите особу која прави веб-сајт да ефикасно користи кôд и скрипте. Ако желите да тестирате брзину, покушајте да отворите сајт на мобилном уређају и користите пренос података уређаја, а не Wi-Fi, да бисте видели колико брзо се учитава.
Веб-сајт мора да се лако користи на мобилним уређајима. Будимо искрени, све више људи користи паметне телефоне као примарни уређај за прегледање веба, па ако се ваш сајт тешко користи на тим уређајима, потенцијално ћете губити клијенте.
Најлакши начин да сајт буде прилагођен мобилним уређајима је да га тако правите од почетка. На пример, можете да користите реактивни дизајн који аутоматски открива врсту екрана који се користи и приказује сајт у складу с тим. Он, на пример, групише текст и слике вертикално на паметном телефону који се држи усправно.
Ако желите да видите да ли је сајт прилагођен мобилним уређајима, испробајте Google тест прилагођености за мобилне уређаје.
Имајте у виду листање и додиривање који су јединствени за додирне екране. Компоненте веб-сајта морају да исправно реагују на такве радње. Користите препознатљиве иконе. Јасан и добро организован садржај ће помоћи посетиоцима који користе мање екране да пронађу оно што траже.
Потребно је да олакшате проналажење адресе и броја телефона. Већина уређаја има GPS и функције за мапе, што помаже посетиоцима који су у покрету. Наравно, када приступају веб-сајту са мобилног уређаја, корисници треба да могу да вас једноставно позову.
Треба да запамтите и да људи гледају сајт на различитим прегледачима као што су Chrome или Firefox и на различитим платформама као што су Windows или Mac. Тестирајте сајт на што је више могуће рачунара, уређаја и прегледача. Изгледа ли сајт увек добро? Да ли се од вас тражи да преузмете додатне компоненте? То може да буде додатни корак који одбија посетиоце.
На крају, запамтите да веб-сајт не служи само за продају, већ и за решавање проблема.
Замислите да сте посетилац и запитајте се зашто сте ту, шта покушавате да урадите или који проблем да решите.
На пример, ако сте власник посластичарнице која прави торте по поруџбини, посетиоцима сајта вероватно треба торта. Можете да напишете странице о свом стилу декорације, можда и неке инспиративне рецепте. Међутим, најбоље би било да поставите сведочења и слике правих клијената.
То су неке уобичајене грешке које отежавају рад многих веб-сајтова. Да бисте их избегли, нека вам се странице учитавају брзо, нека лепо изгледају и добро функционишу без обзира на уређај и прегледач који посетилац користи. Када правите садржај, водите рачуна о потребама клијената и имаћете веће шансе да их придобијете.
Главне информације за учење
Приликом дизајнирања веб-сајта пазите да не правите грешке које често терају клијенте. У овој лекцији ћемо говорити о неким начинима да избегнете фрустрације, као што су:
- брзо учитавање страница
- прилагођеност мобилним уређајима
- општа приступачност.